Akıllı gözlük tutmadı, akıllı şapka verelim!

Giyilebilir teknoloji alanında geliştirdiği akıllı gözlük projesini rafa kaldıran Google, şimdi de akıllı şapka için düğmeye bastı. GoPro benzeri aksiyon kameralarına da rakip olmaya hazırlanan internet devi Google, geliştirdiği akıllı şapkanın patentini aldı. Google akıllı şapka patenti, ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından yayınlandı.

İnternete bağlanabilen akıllı şapkada bulunan kamera ile kullanıcılar fotoğraf ve video çekip sosyal medya platformlarına yükleyebilecek.

Ses kaydı da yapabilen akıllı şapka ile sosyal ağlar üzerinden canlı yayın da yapılabilecek. Acil durumlara yönelik olarak şapkada, konum paylaşma özelliği de bulunacak.

Google’ın son yıllardaki en heyecan verici ürünlerinden olan akıllı gözlüğü Google Glass, son tüketicilere ulaşmadan, 1500 dolarlık fiyatı ile geliştiricilerin elinde kalmıştı.

İlk versiyonu 2013 yılında tanıtılan Google Glass projesine 2015 yılında son verilmişti.

Google Glass’ın internet sitesinde de Google, “Bu macera burada bitmedi” diyerek, giyilebilir teknolojiler alanındaki çalışmalarına devam edeceği sinyalini vermişti. 

Pazar 2 yılda 126 milyona ulaşacak

Google başta olmak üzere teknoloji devlerinin yeni trendi olan giyilebilir teknoloji ürünleri pazarı ile ilgili olarak IDC’nin son açıkladığı verilere göre çoğunluğu akıllı saat ve bilekliklerden oluşan giyilebilir ürünler pazarı hızla büyümeye devam ediyor.

Açıklanan verilere göre 2014 yılında 19.6 milyon olan giyilebilir teknoloji ürünlerinin satış rakamları 2015 yılında 45.7 milyona ulaştı. Pazarda 2019 yılında ise ,126.1 milyon adet ürünün satılması bekleniyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın