Google’ın yeni sahibi Alphabet, CEO’su ise Sundar Pichai oldu!

17 yıllık tarihinin en büyük organizasyon değişikliğine giden Google, 10 Ağustos 2015 itibariyle gerçekleşen yeni yapılanmasıyla tüm faaliyetlerini Alphabet (Alfabe) adını verdiği holding çatısı altında topladı. Şirketin baştan aşağı yenilenen yapısını Google’ın CEO’su, yeni ünvanıyla Alphabet CEO’su Larry Page, duyurdu

Yeni organizasyon yapısına göre Google’ın tüm faaliyetleri yeni kurulan Alphabet şirketi çatısı altında toplandı ve Google, Alphabet’in iştiraki oldu.  Alphabet’in CEO’su Google’ın kurucu ortaklarından Larry Page olurken, Alphabet’in başkanı ise Google’ın diğer kurucu ortağı Sergey Brin oldu.google-alphabet-yeni-sirket

Alphabet’in çatısı altında Google başta olmak üzere, Google Ventures, Google Capital, Fiber, Google X, Nest ve Calico şirketleri toplandı.

Google’ın sürücüsüz araç projesini yürüten X Lab de Google X ile  Alphabet bünyesinde yerini aldı.

Yeni organizasyon yapısına göre Alphabet’in iştiraki olan Google çatısı altında yer alan faaliyetler ise Android, YouTube ve Chrome‘un yanısıra, Uygulamalar (Apps), Haritalar (Google Maps), Arama ve Reklam (Google Ads) olarak toplandı.  Yeni kurumsal yapılanmada Google, Google Maps ve YouTube temelinde internet arama işine daha fazla odaklanacak. 

Google’ın yeni CEO’su Sundar Pichai oldu

sundar-pichai

Google artık tam anlamıyla sadece internet arama motoru şirketi olarak yapılandırılırken, yeni Google’ın CEO’luğu görevine de Android’in başındaki isim olan Sundar Pichai getirildi. 

Google’ın hisseleri Alphabet’e devredilirken, artık ticari olarak bütün faaliyetlerde Google Inc. yerine yeni şirketin ismi olan Alphabet Inc. kullanılacak. Yeni ürün ve hizmetlere daha fazla odaklanabilmek için yapıldığı belirtilen yeni organizasyon yapısında, Google “GOOGL” ve “GOOG” kodlarıyla borsa da işlem görmeye devam edecek.

Hisseleri rekora koştu!

Yeni yapılanmanın ardından Eric Schmidt, Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Google-para Google ve Alphabet’in Finans Birimi Başkanı (CFO) olarak ise şirketin geçtiğimiz Mart ayında Morgan Stanley‘den transfer ettiği Ruth Porat atandı.

Google’ın verimliliği artırmak ve yenilikçi ürün ve hizmetlere daha fazla odaklanabilmek için yaptığı yeni yapılanmaya, yatırımcıların ilk tepkisi ise oldukça “olumlu” oldu.

445 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan şirketin, ABD borsalarının kapanışından sonra duyurulan yeni yapılanma haberinin ardından, Google hisseleri kapanış sonrası işlemlerde yüzde 6.5 yükselerek, 705 dolarla tarihinin en yüksek seviyesini gördü.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın