Google mobilde sayfaları 4 kat daha hızlı açacak

Google, mobil web’in hız ve performansını önemli ölçüde değiştirme hedefiyle geliştirilen AMP (Accelerated Mobile Pages) sayfalarına yönelik desteğin, Türkiye’deki kullanıcıların hizmetine sunulduğunu duyurdu. Türkiye, Google AMP desteğinin verildiği ilk ülkeler arasında yer aldı.

Yeni bir açık kaynak girişimi olan AMP ile ister Android ister başka platformda olsun mobil cihazlarla web’de gezmek daha hızlı olacak. AMP ile hazırlanan web sayfaları, dengi olan diğer sayfalara göre ortalama 4 kat daha hızlı yüklenirken, 10 kat daha az veri kullanacak.

‘Kullanıcılar en fazla 3 saniye bekliyor’

Google‘ın Türkiye resmi blogunda yer alan açıklamada; günümüzde kullanıcıların haberlere cep telefonları üzerinden eriştiği ancak hız konusunda mobil web’in, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgiye erişim konusundaki beklentilerini karşılamakta yeterli olamadığına dikkat çekildi.

google-amp-1Açıklamada, “Yayıncılar açısından; yüklenmesi uzun süren her sayfa, hem bir okuyucunun hem de reklam ya da abonelik yoluyla gelir elde etme fırsatının kaybına yol açıyor. Aslında verilere göre kullanıcılar içeriğin hızlı yüklenmemesi halinde sadece 3 saniye bekledikten sonra web sitelerini terk ediyor” denildi.

Google’ın Ekim 2015’te mobil web’in hız ve performansını önemli ölçüde değiştirmeyi hedefleyen yeni bir açık kaynak girişimi olan Accelerated Mobile Pages-AMP projesinde katıldığı hatırlatılan açıklamada, bugün itibariyle AMP sayfalarının Türkiye’deki kullanıcıların hizmetine sunulduğu belirtildi.

Accelerated Mobile Pages (AMP) Türkiye’de

AMP Mobil Arama SonucuAçıklamada, AMP ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Artık Google’da mobil bir cihaz ile arama yaptığınızda, AMP kullanılarak tasarlanan sayfalar, ilintili arama sonuçları doğrultusunda  ‘Öne Çıkan Haberler’ bölümünde yer alacak. Okumak için seçtiğiniz bilgiye anında yüksek bir hızla erişebileceksiniz. Üstelik yüklenmesi için uzun uzun beklemeden veya okurken sağa sola atlamadan haberi yukarı-aşağı kaydırabileceksiniz. Ayrıca, sayfayı kaydırarak AMP haberlerinin birinden diğerine kolayca geçiş yapılabileceksiniz. AMP ile hazırlanan web sayfaları, dengi olan diğer sayfalara göre ortalama 4 kat daha hızlı yüklenip, 10 kat daha az veri kullanıyor. AMP açık kaynaklı olduğundan köklü günlük yayınlar ve haber kuruluşlarından en küçük bloglara, tamamıyla dijital yayınlardan yerel gazetelere kadar isteyen herkes kullanabilecek, kendi AMP sayfalarını yaratabilecek.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın