Android ön yüklü uygulamalar, Google’a 1 milyar dolara patladı!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Android işletim sistemindeki ön yüklü uygulamalar üzerinden kendine avantaj sağladığı gerekçesiyle Google’ı suçlu buldu. Google’ın uyguladığı Android politikaları nedeniyle adil rekabeti engellediğine hükmeden komisyonun kararında, “Google, mobil işletim sistemi ve cihaz pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanıyor” denildi.

ab-google-android-rekabet-davasiAB Komisyonu, rekabeti düzenleyici kurulları tarafından Google ile ilgili bir yıldır yapılan inceleme sonuçlandı. Google’ın Android işletim sistemiyle ilgili olarak telefon üreticileri ve mobil iletişim operatörleriyle yaptığı anlaşmaları inceleyen komisyon, yapılan anlaşmaların Avrupa’daki “adil rekabet” kurallarını ihlal ettiğine karar verdi.

Soruşturma sonucunu açıklayan AB Rekabet Komisyonu Yetkilisi Margrethe Vestager, “Rekabetçi bir mobil internet sektörü, Avrupa’daki işletmeler ve tüketiciler için giderek önemli bir hale geliyor. Bu kapsamda yaptığımız soruşturmada, Google’ın tüketiciler ve mobil iletişim sektöründeki diğer oyunculara mobil uygulamalar ve servisler konusunda daha geniş seçim şansı vermediği sonucuna vardık” dedi.

1 milyar dolar ceza ödeyecek

Margrethe-Vestager

Margrethe Vestager

AB’nin açıkladığı karar sonrası Android İş Modeli ile ilgili bir blog yazısı yayınlayan Google ise, “Android platformu, tüketicilere akıllı telefonlarını  kontrolünü tamamen kendilerine verirken, üreticiler için de maliyetleri düşürüyor” diyerek, karara itiraz edeceklerini duyurdu.

AB’nin aldığı karara göre Google’ın itiraz etmesi için 12 haftalık süre tanınırken, eğer karar kesinleşirse, Google’a büyük bir ceza çıkacak.  Google’ın rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle kesilen fatura, şirketin Android platformundan elde ettiği yıllık küresel kazancın yüzde 10’una kadarc çıkabiliyor. Buna göre 2015’te Android üzerinden 11 milyar dolarlık gelir elde eden Google, AB’ye ödeyeceği toplam ceza tutarı 1.1 milyar doları bulabilecek.

Türkiye’deki başvuru reddedilmişti

android-on-yuklu-uygulamalarHatırlanacağı üzere Google’ın Android platformuyla ilgili olarak, geçtiğimiz ay aynı gerekçelerle Türkiye’de de soruşturma açılması talep edilmişti.

Yandex’in yaptığı başvuruyu değerlendiren Rekabet Kurumu, Android işletim sistemli cihazlarda ön yüklü olarak gelen Google uygulamalarıyla ilgili olarak Türkiye’de bir soruşturma açılmasına gerek olmağına karar vermişti.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın