Google Bilim Fuarı 2015’te Türkiye’den 5 proje yarışacak

İnternet devi Google‘ın düzenlediği ve dünyanın dört bir yanındaki parlak beyinleri dünyayı değiştirecek fikirlerini paylaşmaya davet ettiği Google Bilim Fuarı 2015’te bu yılın 90 bölgesel finalisti belli oldu. Bu yılın bölgesel finalist olarak seçilen projeleri arasında Türkiye’den de 5 finalist proje yer alıyor.

Google+Bilim+Fuari+LogoBölgesel finale kalan 90 genç bilim insanı 21 Eylül’de Mountain View Kaliforniya’da düzenlenecek ödül törenine katılacak 20 Global Finalist arasında yer almak için yarışacak.

Bu yılın bölgesel finalist olarak seçilen projeleri arasında Türkiye’den de beş finalist proje yer alıyor:

1 – TED Ankara Koleji – Sema Akkurt – Kaçınılamaz Atıkların Doğal Antianjiojenik’lere Dönüştürülmesi

2 – TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi – Cem Buğra Kabaoğlu – ‘Yaraları İyileştiren Sprey – Yaraların İyileştirilmesinde Mezenkimal Kök Hücre ve Epitel Doku Hücrelerinin Kullanımı

3 – TED Antalya koleji – Gaye Satılmış – Alper Yılmaz – Elektrospinning Yöntemi İle Üretilen Nanomanyetit Katkılı Nanolif İle Elektromanyetik Dalgalardan Korunma Kalkanı

4 – Özel Ege Lisesi – Berker Alpöz, Mustafa Emin Tos – Görme Engelliler İçin Tasarlanmış Pasif RFID Tabanlı Akıllı Sinyalizasyon ve Navigasyon Sistemi

5 – Özyeğin Üniversitesi – Metehan Emlik – Küresel Olmayan Astronomik Cisimler İçin İniş Sistemi Tasarımı Projesi

 

13-18 yaş arasındaki öğrenciler katılıyor

google-science-fair

Konuyla ilgili olarak Google Türkiye resmi blogunda şu açıklama yapıldı:

“Dünya genelinde yaşları 13-18 arasında değişen öğrencilerden bir şey denemelerini istedik. Bu süreçte dünya genelinde var olan sorunlara çözüm bulma çabasıyla; kalp hastalıklarının erken teşhisinden otomatik toprak nemlendirme sistemine kadar uzanan binlerce proje ile dünyanın her yerinden başvurular aldık.”

Google Bilim Fuarı’nda (Google Science Fair) verilecek ödüller arasında Scientific American ve Google’dan 100 bin dolarlık burs ve sınıf yardımı, Galapagos Adaları’na National Geographic Gezisi, Danimarka’daki merkezinde LEGO tasarımcılarını ziyaret etme fırsatı ve Virgin Galactic’in Mojave Havacılık ve Uzay merkezindeki yeni uzay gemisi turu yer alıyor.

2013 yılının birincisi Türkiye’den çıkmıştı

elif-bilgin-google

Elif Bilgin

Bu yıl ayrıca İlham Veren Eğitimci Ödülü’nün yanı sıra çevre veya sağlık sorunlarına yönelik bir proje için Toplumsal Etki Ödülü de verilecek. Dünyayı değiştirecek 90 fikrin yarıştığı Google Bilim Fuarı 2015 ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.
Google Bilim Fuarı’na, 2013 yılında Türkiye’den katılan 16 yaşındaki Elif Bilgin, “Muz kabuğundan biyoplastik oluşturma” projesiyle Scientific American Etkin Bilim Ödülü ve Jüri Özel Ödülü’nün yanısıra, küresel halk oylaması birincisi olmayı başarmıştı.

 

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın