Google Bilim Fuarı 2016’da Türkiye’den 2 proje yarışacak

Dünyanın dört bir yanındaki parlak beyinleri dünyayı değiştirecek fikirlerini paylaşmaya davet eden Google Bilim Fuarı 2016’da bölgesel finalistler belli oldu. Bu yılın bölgesel finalist olarak seçilen projeleri arasında Türkiye’den “Midye ile Herkese Daha Temiz Su” ve “Geri Dönüştürülmüş Kutularla Depreme Hazırlık” adlı iki finalist proje yer aldı. Bölgesel finale kalan genç bilim insanları, Google‘ın 28 Eylül 2016’da Mountain View Kaliforniya’da düzenleyeceği ödül törenine katılacak Global Finalistler arasında yer almak için yarışacak.

1468395466_Google_Bilim_Fuari_LogoKonuyla ilgili olarak Google Türkiye‘nin resmi blogundan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Google Bilim Fuarı ile günümüzün en parlak beyinlerini önemli bir soruyu yanıtlamaya davet ettik: Bilim, matematik ve mühendislikten yararlanarak dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getirirsiniz? Bu soruya karşılık olarak bu yıl tam 107 ülkeden ve hepsi birbirinden etkileyici binlerce cevap aldık. Kazananları duyurmak için Eylül sonunun gelmesini iple çekiyoruz.” 

Google Bilim Fuarı’nda “Toplumsal Etki Ödülü” kategorisinde Türkiye’den finale kalan projeler şunlar:

Midye ile herkese daha temiz su

İstanbul’dan Esra (13),  yüksek derecede sanayileşmiş bölgelerde yaşayanların ve buraları ziyaret edenlerin kurşun içermeyen içme suyuna erişmelerinin ne kadar zor olabildiği konusunda kaygılanan bir öğrenci. Çoğu ziyaretçiye şişelenmiş su içmeleri ve duş alırken veya dişlerini fırçalarken ağızlarına musluk suyu girmesinden kaçınmaları tavsiye ediliyor. İnsanların bu sorundan kaçınmasını sağlayacak yeni bir filtreleme çözümü fikrinden esinlenen Esra, filtre olarak midye kabuklarının kullanımını araştırdı.

google-bilim-fuari-turkiye-proje-1Yaptığı çalışmalar midye kabuklarının toprak, su ve daha birçok kaynaktan kurşunu absorbe etmek için ideal olduğunu ortaya koydu. Üstelik çok da ucuza mal oluyorlar. Şimdi Esra, herkese temiz su sağlamak için bu filtreleme çözümünü ülkesinde tanıtmanın hayalini kuruyor.  “Çalışmaları ile bana ilham veren bilim insanı Nobel ödülü alan Aziz Sancar olmuştur” diyen 13 yaşındaki Esra’nın projesine buradan ulaşabilirsiniz.

Geri dönüştürülmüş kutuyla depreme hazırlık

15 yaşındaki İlayda ve Ezgi İzmir’de yaşıyor. Türkiye’de 2011 yılında gerçekleşen 7.1 büyüklüğündeki deprem 600’den fazla cana mal oldu ve uzmanlar Kuzey Anadolu Fay Hattı’ndaki gerilim artmaya devam ederken önümüzdeki on yıl içerisinde çok daha büyük zararların ortaya çıkabileceğini tahmin ediyor.

Türkiye’deki binaların çoğunun eski olması nedeniyle bilim insanları bu binaların güçlendirilmesi ve binlerce kayba neden olabilecek potansiyel bir depremle baş edebilme konusunda kentteki görevlilerin eğitilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulunuyor.

google-bilim-fuari-turkiye-proje-2İlayda ve Ezgi de topluma yardımcı olmak amacıyla binaların güçlendirilmesi için kolayca elde edilebilen bir malzeme arayışına girdiler: ‘Alüminyum içecek kutuları’. İlayda ve Ezgi, geleneksel beton binaları doldurarak darbelerin verdiği zararı absorbe etme yeteneğini yüzde 32 ile yüzde 61 arasındaki oranlarda artıran bir çözüm tasarladı. İleride gerçekleşmesi muhtemel bir depremde güvenliklerini artırmak için topluma yardımcı olabilmek isteyen ikilinin projesine buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın