Önce yarım milyar dolar saydı, sonra dövdü, şimdi satıyor!

Google’ın 2013 yılının Aralık ayında 500 milyon dolara satın aldığı Boston Dynamics’i satıyor. 2015 yılının başında koşarken, geçtiğimiz ay yük taşıyıp, dayak yerkenki görüntüleriyle karşımıza çıkan insansı robot Atlas’ı geliştiren Boston Dynamics, satışa çıkarılmaya hazırlanıyor.

Googleemrah-atlas-robot’ın çatı kuruluşu Alphabet’in (namı diğer abc.xyz) sahibi olduğu Boston Dynamics’in taliplileri arasında ise Amazon ve Toyota var. Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre robotik çalışmaları ile öne çıkan Boston Dynamics’in satılığa çıkarılmasının arkasında yatan neden ise uzun vadeli bir yatırım olarak değerlendirilen insansı robot çalışmalarının Google’a kısa veya orta vadede kâr sağlayamayacak olması.

Yapay zekanın ilk büyük satışı!

Atlas’ın geldiği son noktayı özetleyecek olursak: Boston Dynamics’in geçen yıl laboratuvar dışındaki testlerine başladığı insansı robotu Atlas, karda yürürken dengesini aynı bir insan gibi sağlayabiliyor.

Bir koliyi düzgün bir şekilde kaldırarak masanın üzerine koyabilen Atlas, arkadan aldığı bir sopa darbesiyle yere düştükten sonra tekrar ayağa kalkmasını da becerebiliyor. Robotik teknolojilerle yapay zekanın bir araya getirilmesinden doğan Atlas, üzerindeki sensörlerle engellerden kaçıp, kendi yolunu bulabiliyor.

“Yapay zeka, insanlığın geleceğini tehdit eder mi?” tartışmalarını alevlendiren Atlas, aldığı bu son haberle ilk büyük satışını yiyecek gibi 🙂

Boston Dynamics’in Atlas’ının  ilk versiyonu

Boston Dynamics’in Atlas’ının son versiyonu

Bu da Atlas’ın çektiklerini en iyi anlatan Küçük Emrah versiyonu

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın