Google’ın Chrome işletim sistemi Chrome OS kapanıyor!

Google’ın 2009 yılının temmuz ayında kullanıma sunduğu internet tabanlı işletim sistemi Chrome OS tarihe karışıyor. WSJ’nin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Google, Chrome OS’yi Android işletim sistemine entegre edip, kapatmaya hazırlanıyor.

chromebook-logoChromebook modellerinde kullanılan işletim sistemi olan Chome OS, 2017 yılının başından itibaren artık kullanılmayacak. Google, 2017’den itibaren tablet, akıllı telefon ve notebook’larda Android temelli tek işletim sistemine geçecek.

Google’ın işletim sistemleri konusunda iki temel senaryo üzerinde çalışıyor. Bunlardan birincisi, Chrome OS ile Android’i entegre edip, tek platforma geçmek. Üzerinde çalışılan diğer alternatif ise Android ve Chrome OS’nin yanısıra, iki sistemin birleştirildiği üçüncü bir işletim sistemini sunmak.

2016 yılında tanıtılacak

chrome-os-android-os

Google’ın yazılım çalışmalarını tek platformda birleştirmek için atacağı yeni birleşik Android OS sisteminin ilk versiyonunun 2016 yılında tanıtılması bekleniyor.

Google’ın bu adımı atmasına neden olarak ise hem şirket bünyesindeki yazılım çalışmalarını tek çatı altında toplamak hem de üçüncü parti yazılım geliştiriciler için daha çekici bir platform sunmak olarak gösteriliyor.

Google halihazırda Chrome internet tarayıcısı temelli işletim sistemi Chrome OS’yi dizüstü bilgisayar pazarındaki Chromebook’lar için sunarken, akıllı telefon ve tabletler başta olmak üzere akıllı saat ve akıllı TV alanında Android işletim sistemi ile varlığını sürdürüyor. 

Chromebook’lara yeni isim aranıyor

google-chromebookGoogle’ın Chromebook bilgisayarları arasında kendi markasına ait Chromebook Pixel modelllerinin yanısıra, HP, Asus, Acer, Dell, Samsung, LG, Toshiba, Haier ve Hisense tarafından üretilen modelleri bulunuyor.

Google’ın Chrome OS’yi birleştirme çalışmasıyla birlikte Chromebook’lara da yeni bir isim vermeyi planlıyor. Chromebook’lar için yeni isim belirleme çalışmaları sürerken, Chrome ve Android’in yakınsama çalışmaları üzerinde bir süredir çalışan şirket, 2014 yılında bu 2 farklı işletim sistemi üzerinde çalışan ekiplerini tek yönetim çatısına almıştı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın