Türkiye bu soruyu soruyor: Google çöktü mü?

Türkiye’de Google, YouTube ve Gmail’e bugün öğlen saatlerinden itibaren erişim sıkıntısı yaşanıyor; internet kullanıcılarının aklında ise tek bir soru var: Google çöktü mü?

Geçtiğimiz günlerde Ankara’daki terör saldırısı sonrası sosyal medya sitelerine getirilen erişim engellemesinin ardından bugün yaşanan sıkıntı, hemen “Google’a erişim yasağı mı geldi?” sorusunu akla getirse de, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) Erişim Engeli Sorgulama sayfasında, Google ve servisleriyle ilgili herhangi bir karar henüz bulunmuyor. Ancak Google’a erişemeyen kullanıcıların Türkiye merkezli olması dikkat çekiyor.

Erişim sorunu Türkiye merkezli

google-down-detectorDünya çapında erişim sorunlarını canlı olarak takip eden Down Detector’un anlık kesinti verilerine göre Google’da erişim engeli yaşayan bölgeler, Türkiye ve çevresinde yoğunlaşıyor. Yaklaşık bir saat süren kesinti, adım adım normale dönerken, özellikle Türkiye sınırları içerindeki Google’ı kullananların, Google servislerine erişiminin oldukça yavaş olduğu gözleniyor.

Resmi açıklama henüz yapılmasa da sorunun Google’dan kaynaklandığı tahmin ediliyor. Google, YouTube ve Gmail’e erişemeyen kullanıcılar tepkilerini Facebook ve Twitter’da yoğun olarak dile getiriyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın