Bu elbise sizin verilerinizle Google tarafından dikildi!

Kişiye özel ürün ve servisler, Google ve moda zinciri H&M ile yeni bir boyut kazanıyor. Yazılım ve uygulama dünyasının kişiselleştirme kavramı Google ile H&M’in dijital markası Ivyrevel arasında yapılan iş birliğiyle giyim sektörüne de el attı. Kullanıcılarının ihtiyaçlarını analiziyle elde edilen verilerle dikilen Google Data Dress tanıtıldı.

Google ve Ivyrevel’in ortak “Coded Couture” projesinin ilk ürünü olan “Data Dress” gün yüzüne çıktı. Kodlarla yazılmış özel tasarım veri elbisesi olarak nitelendirebileceğimiz bu ürün, kullanıcının (diğer bir ifadeyle giyen kişinin) alışkanlıklarına göre tasarlanıyor.

Bunun için kıyafetin mobil uygulaması, kullanıcının verilerini topluyor. Yaklaşık bir haftalık bu süreçte uygulama kullanıcının nerelerde yemek yediğini, spor yapıp yapmadığını, ne zaman ve nasıl havalarda dışarı çıktığını ve ilesiyle ve arkadaşlarıyla nasıl vakit geçirdiği gibi bilgileri öğreniyor.

99 dolara size özel verilerle tasarlanıyor

Giysinin kumaşı, yakası, kolu gibi unsurlarının nasıl olması gerektiği konusunda bu verilerden yararlanan Google, topladığı bu verilerle kullanıcıya özel bir giysi tasarlıyor. Şu anda test aşamasında olan veri giysisi – Data Dress’in 2017 yılının sonlarında 99 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkması bekleniyor.

Coded Couture’yi şu an itibariyle test eden isimler ise şunlardan oluşuyor: Kenza Zouiten, Angelica Blick, Janni Deler, Iva Nikolina Juric, Natalia Cabezas, Sophia Mjunik,  Julia Wulf, Shanti Joan Tan.

Data Dress projesinin teknik detayları ile ilgili bilgiye buradan, moda ve son kullanıcı yansımalarına ise şuradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın