Google Drive ve Dropbox’a Türkiye’den erişim engellendi!

Dünyanın en büyük bulut depolama servislerinden Dropbox ve Google Drive erişimi engellendi. Türkiye’de alınan erişim engeli kararlarının Redhack tarafından ele geçirilip, Google Drive ve Dropbox üzerinden dağıtılan e-postalarla ilgili olduğu tahmin ediliyor.

blocked-png-hdBu çerçevede, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesindeki Erişim Engeli Kararları Görüntüleme (EEKG) ekranında yayınlanan resmi karara göre Google’ın bulut depolama servisi Google Drive hakkında 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun uyarınca, Kurum (BTK) tarafından “İdari Tedbir” uygulanıyor.

BTK’nın “Site Erişim Sorgulama”  sayfasında yer alan Google ile ilgili karar şu şekilde:

btk-google-drive-dropbox

BTK’nın Dropbox  ile ilgili kararı ise şöyle:

btk-dropbox-google-drive

Nasıl itiraz edilebilir?

BTK’nın idari tedbir olarak uygulamakta olduğu erişimi engelleme kararlarına yine aynı sorgulama sayfası üzerinden itiraz edilebiliyor. Bunun için uygulanmakta olan kararın yanında yer alan “itiraz et” butonuna tıklamak gerekiyor. İlgili internet sitesinin yöneticisi, kullanıcısı veya yer sağlayıcısı, adını, soyadını ve e-posta adresini girerek, erişimin engellenmesiyle ilgili itirazını BTK’ya iletebiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın