Google Filistin haritasını sildi!

Google Haritalar (Google Maps), Filistin’i dünya haritasından sildi. Google Filistin (Palestine) haritasını, artık tamamen İsrail haritasına dahil etti. Google, halihazırda Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan ülkelere haritalarında yer veriyor. Ancak Filistin’in internet alan adı uzantılarında BM üyelerine ayrılan iki harfli ülke kodu (.ps) bulunuyor. 

google-haritalar-filistin193 BM üyesinin 103’ünün tanıdığı Filistin’in, gözlemci üye olarak BM görüşmelerinde yer aldığını belirtelim.

Google, ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) tarafından verilen bu ülke kodu uzantısı üzerinden Filistin için google.ps  ile arama servisi de sunuyor. Hatta Google, “Filistin Bölgesi” adıyla açılan bu sitesi, 2013 yılında güncelleyerek, “Filistin” olarak değiştirmişti

Google’ın İsrail ile işbirliği yaptığı ve Filistin’i Google Haritalar‘dan çıkardığını ifade ederek, internet devini kınayan Filistin Gazeteciler Cephesi (PJF), “Bu hamle, Filistinliler ve Arapların belleğine zarar vermeye yönelik başarısız bir girişim” açıklamasını yaptı.

‘Palestine is here’ kampanyası başlatıldı

filistin-googleGoogle’ın Filistin’in (Palestine) ismine bile haritalarında yer vermemesini protesto eden internet kullanıcıları Twitter başta olmak üzere sosyal medyada #PalestineIsHere ‘hashtag’i ile harekete geçti.

Google’ın ülkelere özel sunduğu siteleri arasında Filistin’in bulunmasına karşın, Google Maps‘te yer vermemesini ve sadece kesik çizgilerle göstermesini eleştirenler, Change.org üzerinden imza kampanyası da yürütüyor. Mart 2016’da başlatılan imza kampanyasına şu ana kadar destek verenlerin sayısı ise 200 bine dayanmış durumda.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın