Google Fotoğraflar’da sınırsız fotoğraf ve video saklama artık ücretsiz

Google’dan fotoğraf ve videolarını bulutta depolayanlar için müjdeli haber geldi. Google Fotoğraflar uygulamasını yenileyen internet devi, kullanıcılara artık sınırsız depolama alanını ücretsiz verecek.  Google I/O 2015 etkinliğine duyurulan yeni Google Fotoğraflar (Google Photos) uygulaması, artık kullanıcılara sınırsız depolama alanını ücretsiz sunacak.

Ücretsiz olarak sunulacak olan bu yeni saklama alanında, kullanıcıların her biri fotoğrafı için en yüksek 16 megapiksel ve her bir video için ise en fazla 1080p çözünürlük kriteri esas alınacak. Bu boyutları aşan fotoğraf ve videolar için ekstra 15 GB ücretsiz olan sunacak olan Google’ın bu boyutunun da aşılması durumunda ücretli depolama paketleri devreye girecek.

google-fotograflar-ozellik-2

Şu ana kadar Google’ın sosyal ağı Google Plus (Google +) ile entegre çalışan Google Fotoğraflar’a artık Google +’dan bağımsız olarak da ulaşılabilecek. Web üzerinden https://photos.google.com/ adresinden erişilebilen yeni fotoğraflar uygulaması, iOS platformunda da yerini alırken, Android uygulaması da güncellendi.

Kırpma, düzenleme, filtre, paylaşım tek yerde

google-fotograflar-ozellik-1

Yeni Google Fotoğraflar uygulaması ile kullanıcılar tüm cihazlarındaki fotoğraflar yedekleyip, görüntüleyebilecek. Yapılan düzenlemeler tüm cihazlarda görünecek. Uygulamada yer alan tüm fotoğraflar, kişilere, yerlere ve nesnelere göre organize edilip, görüntülenebilecek. Kullanıcılar, tarayıcı üzerinden fotoğrafları kırpıp, onlara filtreler ekleyebilecek, ayarlamalar yapabilecek. Uygulamaya sahip olmayan kullanıcılarla da tek seferde birden fazla fotoğraf paylaşılabilecek.

Şimdi rakipleri düşünsün!

google-fotograflar-depo-fiyat

Google’ın yeni fotoğraflar uygulaması, diğer bulut depolama hizmeti veren şirketleri de harekete geçirecek gibi görünüyor. Çünkü, örneğin 1 terabaytlık bir depolama alanı için Microsoft’un OneDrive’ı 84 dolar, Dropbox 100 dolar, Amazon Cloud Drive da 100 dolarlık bir yıllık ücreti talep ederken, kullanıcıların ödemek durumunda kaldığı bu fiyat, Apple’ın bulut servisi iCloud’ta tam 240 dolara kadar çıkıyor. Yeni Google Fotoğraflar uygulaması ise bu alanı artık ücretsiz olarak kullanıcılara sunuyor.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın