Fransız polisi 100 kişilik ekiple Google’ın Paris ofisini bastı!

Fransız polisi, vergi kaçakçılığı soruşturması kapsamında Google’ın Paris ofisine baskın düzenledi. Google’ın Fransa’nın başkenti Paris’teki ofisine polis, vergi memurları ve mali savcılardan oluşan 100’ü aşkın yetkili katıldı. Fransız polisi Google baskını ile geçmiş döneme ait vergi borçlarının izini sürdü. 100 kişilik ekipte 25 bilişim uzmanının da görev aldığı belirtildi.

google-paris-ofisiFransız basını ofisteki aramanın yerel saatle sabah 05.00 sularında başladığını aktardı.

Le Parisien’e konuşan bir kaynak, operasyona ilişkin herhangi bir bilginin basına sızdırılmaması için büyük bir gizlilik içinde yürütüldüğünü belirtti.

Fransa’nın mali suçlar birimi BRGDF tarafından düzenlenen baskın ile ilgili olarak konuya yakın bir başka kaynak ise Fransız yetkililerin şubat ayında Google’dan geçmiş döneme ait vergi borçları için 1.6 milyar Euro (5.3 milyar TL) ödeme yapmasını talep ettiğini açıkladı.

sundar-pichaiGoogle CEO’su Sundar Pichai Şubat ayında Paris’e yaptığı ziyaret sırasında Google’ın vergi politikalarını şu sözlerle savunmuştu: “Biz küresel bir şirketiz. Bulunduğumuz her ülkede vergi yasalarına uymak durumundayız.  Ancak küresel olarak daha bait bir vergi sistemini güçlü bir şekilde savunuyoruz.”

İngiltere’de bu yılın başında benzer bir vergi takibine takılan Google, İngiliz yetkililerle 130 milyon Sterlinlik kurumlar vergisi ödenmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın