Acil durumlar için Google Güvenilir Kişiler uygulaması çıktı

Google, kullanıcıların acil durumlarda yakın çevreleriyle iletişim kurmasını sağlayan “Güvenilir Kişiler” uygulamasını yayındadı. Google Play’de yerini alan kişisel bir güvenlik uygulaması Google Güvenilir Kişiler, kullanıcıların acil durumlarda arkadaşlarının veya ailesi tarafından bulunmasına yardımcı oluyor.

ezgif-com-resizeAndroid için ücretsiz olarak sunulan uygulama akıllı telefona indirildikten sonra kullanıcı, en yakın arkadaşlarını ve/veya aile üyelerini ‘güvenilir kişi’ olarak ekliyor. 

Google‘ın “Güvenilir Kişiler”i ile kullanıcı, güvende olmadığını hissederse uygulamaya tanımladığı güvenilir kişiyle konumunu paylaşıyor.

Bir arkadaşınız veya ailenizden birisi konumunuzu sorduğunda 5 dakika içinde yanıt vermezseniz, konumunuz bu kişiyle otomatik olarak paylaşılıyor. Kullanıcılar konumunu paylaşmak için 6 kişiyi güvenilir kişi olarak ekleyebiliyor.

Kullanıcılar, web üzerinden de contacts.google.com/trustedcontacts/ adresi  ile güvenilir kişilerini yönetebiliyor. Bu adres üzerinden seçtiğiniz güvenilir kişileri ve sizi ‘güvenilir kişi’ olarak seçenleri görebiliyorsunuz.

İnternet ve şarj olmadan da çalışıyor

google-trusted-contactsİnternet bağlantısı olmadığında veya telefonun şarjı bittiğinde bile güvenilir kişiler, kullanıcının konumunu bulabiliyor. Uygulama ile telefonlarının yakın zamanda bir hareket algılayıp algılamadığına veya şarjının az ya da boş olup olmadığına bakarak sevdiklerinizi kontrol edebiliyorsunuz. 

Android sürümü çıkan Google Güvenilir Kişiler’in iPhone kullanıcıları için iOS uygulamasının ise ilerleyen dönemde çıkması bekleniyor. (iPhone uygulaması çıktığında bildirim almak istiyorsanız, buradan kayıt olabilirsiniz.)

Güvenilir Kişiler (Trusted Contacts) uygulaması ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz. Google Güvenilir Kişiler’in Android uygulamasını ise şuradan indirebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın