Google mesajlaşma servisi Hangouts için yeni site açtı

Alphabet çatısı altında ürün ve hizmet yenileme sürecine hız veren internet devi Google’ın anlık mesajlaşma servisi Google Hangouts yenilendi. Google’ın duyurduğu yenilikle, şirketin daha önce e-posta hizmeti Gmail ve sosyal ağı Google+ (Google Plus) üzerinden kullanılabilen Hangouts artık https://hangouts.google.com/ adresi üzerinden doğrudan kullanılabiliyor.

Google’ın 2013 yılının ortasında yenilenerek, Google Hangouts adını alan servisi ile anlık mesajlaşmanın yanısıra internet üzerinden sesli arama (VoIP) ve video görüşme yapılabiliyor. Bire bir görüşme ve 100 kişiye kadar desteklenen grup sohbetlerini barındıran servisle, fotoğraf, harita, emoji, etiket ve GIF’le de paylaşılabiliyor. Sesli ve görüntülü görüşmelerde ise grup aramalarına en fazla 10 kişi katılabiliyor.

google-hangouts-yenilendi

Android, iOS ve web üzerinden desteklenen uygulamada kullanıcılar Google Hangouts’taki sohbetlerini, cihazları arasında senkronize de edebiliyor. Web’teki Chrome eklentisinin yanısıra Android ve iOS uygulamaları bulunan Hangouts’u kullanmak için bir Google hesabınızın bulunması gerekiyor.

Facebook’un izinden gitti

15 Mayıs 2013’te yayınlanan Google Hangouts, Google’ın Google Talk (Gtalk) ve Google + Messenger’ın özelliklerini tek çatı altında toplamıştı. 16 Şubat 2015‘te Google Talk’u tamamen kapatan şirket, o tarihran bu yana artık sadece Google Hangouts üzerinden haberleşme hizmeti sunuyor.

Son olarak kullanıcıların Hangouts’a ulaşabilmesi için açtığı yeni siteyi duyuran Google, anlık haberleşme uygulamalarında WhatsApp ve Facebook‘un Facebook Messenger servislerinin izinden giderek, uygulamaya doğrudan erişiminin yolunu açmış oldu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın