Google Home ile artık internetten sesli alışveriş yapılabiliyor

Google’ın ev içi akıllı asistanı Google Home ile artık online alışveriş de yapılabilecek. Googleın Amazon’un Echo ve Alexa’sına rakip olarak geliştirdiği Google Home’a gelen bu özellikle kullanıcılar, sadece sesli komutlarla internetten sipariş verebilecekler. Google’ın resmi blogundan duyurulan yeniliğe göre bugünden itibaren Google Home sesli alışveriş özelliği ile internetten sesli komutlarla alışveriş yapılabilecek.

Sesli alışveriş özelliği ile sipariş vermek için yapılması gereken tek şey ise Google’ın dijital asistanı Google Asistan destekli Google Home hoparlörüne “Ok Google, … sipariş ver”, “Ok Google, nasıl alışveriş yapabilirim?” demek. Şimdilik sadece İngilizce.

(Bu arada Google Home’un satış fiyatının 129 dolar olduğunu da hatırlatalım.)

Kullanıcıların sesli alışveriş komutlarını yerine getiren özellik, Google Home’un Android veya iOS cihazlar için geliştirilen uygulaması üzerinden çalışıyor. İlk olarak uygulamanın “Ayarlar” kısmında yer alan “Ödemeler” bölümüne, ödeme yöntemi ve kart bilgileri giriliyor.

50’den fazla online mağazadan sesli alışveriş

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından Google’ın 2013 yılında ABD’de kullanıma açtığı hızlı teslimat servisi Google Express’in anlaşmalı olduğu 50’den fazla perakende mağazasından online alışveriş yapılabiliyor.

Google Home ile sesli alışveriş yapılabilen anlaşmalı başlıca marka ve mağazalar şunlar: Walgreens, Target, Staples, PetSmart, Nine West, Kohl’s, Toys”R”Us, Gymboree, Google Store

Şampuandan, tuvalet kağıdına; oyuncaktan, vitamine, giyimden elektronik ürüne kadar yüzlerce ürünü sesli siparişle kullanıcının ayağına getiren özelliğin, ilk olarak ABD’de ve sadece İngilizce olarak devreye alındığını da belirtelim.

Google Home’un temel özellikleri neler?


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın