Gmail’in yerini alacak olan Google Inbox nasıl kullanılır?

Google, geçen yılın son aylarında tanıttığı yeni e-posta uygulaması Google Inbox’ı, herkesin kullanımına açtı. İnternet devinin dün başlayan Google I/O 2015 etkinliğinde yapılan duyuruya göre geçtiğimiz 6 ayda yalnızca davetiyeyle kullanıcı kabul eden Google Inbox’ı artık herkes kullanabilecek.

Yanlışlıkla gönderilen e-postaların önüne geçmeyi amaçlayan Google Inbox’ta, Gmail’den aşina olduğumuz “Gönderiyi Geri Al” fonksiyonu  bulunuyor. Özellikle iş e-postalarınıa azaltmaya odaklanan Goog Inbox’ın bu fonksiyonu ile kullanıcılar gönderdiği bir e-posta’yı 10 saniye içinde geri alabiliyor.

google-inbox-seyahat

Google Inbox’a gelen e-postalarınız içeriklerine göre kategorilendirilerek size sunuluyor. Kullanıcının “Seyahat”, “Finans”, “Alışveriş”, “Güncellemeler”, “Sosyal”, “Forumlar” ve “Tanıtım” gibi başlıklarla kontrol edebildiği bu özellikle e-postalarınız size grup (bundle) olarak gösteriliyor.

google-inbox-alisveris

Google’ın e-posta içerik taramasını ne kadar derin yaptığını gösteren bu özellikte, bankacılık işlemlerinizle ilgili postalar “Finans”, e-ticaret kanallarından verdiğiniz siparişler “Alışveriş”, otel rezervasyonu ve uçak biletleriniz doğrudan “Seyahat” grubunda kullanıcıya gösteliyor. Bu yeni özellik kapsamında HotelTonight, Eat24 ve Pinterest gibi uygulamalarla işbirliği yapan Google Inbox, kullanıcıların posta kutusundan ayrılmadan satın alma, rezervasyon, ‘Pin’leme gibi uygulama fonksiyonlarını kullanmalarını sağlıyor.

Google Inbox hakkında herşey

http://www.google.com/inbox/ adresi üzerinden erişilip, Gmail uzantılı bir e-posta adresiyle oturum açılarak kullanılabilen Google Inbox’ın, Android ve iOS uygulamaları da ücretsiz indirilebiliyor.

google-inbox-iphone

Google Inbox’ın iPhone’lar için iOS uygulaması da yayınlandı.

Google Inbox ile gelen diğer tüm özellikler ise şunlar:

  • Benzer iletileri bir arada gruplandırma
  • Tüm teklif ve tanıtımlara tek seferde göz atma ve silme
  • Gelen kutusundan tüm seyahat bilgilerine erişme
  • Yapılacaklar listesi ve hatırlatıcılar oluşturma
  • Randevu ve hatırlatıcıları erteleme
  • İletiyi açmadan fotoğraflara gözatma
  • Rezervasyon bilgilerini tek bakışta inceleme
  • Benzer seyahatlerle ilgili tüm e-postalarını için ayrı bir bundle-grup oluşturma
  • Seyahatiniz süresince sizin için öncelikli olabilecek bilgileri sırasıyla öne çıkarma

2014’ün son aylarında beta versiyonu çıkan Google Inbox deneyimimizi 7 maddede Gmail’i tarihe karıştıracak olan Inbox haberinden okuyabilirsiniz. Google Inbox’ın nasıl kullanıldığı ile ilgili videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın