Google’ın I/O etkinliğinde bugün tanıtılması beklenen 6 yenilik

Google‘ın her yıl düzenlediği ve tüm geliştiricilerini bir araya topladığı Google I/O etkinliğinin günü geldi çattı. Türkiye saati itibariyle bugün (28 Mayıs) 17:30’da başlayacak olan Google I/0 2015 etkinliğinde Google önceki yıllarda olduğu gibi şov yapmaya hazırlanıyor. Daha önce Google Glass ve Chromecast gibi önemli cihazlarını bu etkinlikte tanıtan şirket, yine sürprizler yapacağa benziyor. TeknoYO! olarak etkinlik öncesinde beklenen yenilikleri bir araya getirdik. Etkinliği ise canlı yayınlayarak tüm ayrıntıları size en detaylı şekilde bildireceğiz. İşte Google’ın I/O etkinliğinde tanıtılması beklenen 6 yenilik…

 

1- Yeni işletim sistemi Android M

google-i-o-android-m

Kullanıcılarla buluşan yeni akıllı telefonlarda yer alan Android Lollipop geçtiğimiz yıl yine Google’ın I/O etkinliğinde tanıtılmıştı. Bu yıl ise Google’ın yeni işletim sistemi ‘Android M’ tanıtılacağı yönünde söylentiler var. Android M’deki ‘M’ harfi aslında sürümün bir kısaltması. Ancak paylaşılan bilgilere göre Google M harfi ile ‘Marshmallow’ ismini kastettiği ifade ediliyor. Android M’de en dikkat çeken özellik ise düşük güç tüketimi olacak. Google’ın üzerinde uzun zamandan beri çalıştığı düşük güç tüketimi özelliği sayesinde Google’ın diğer işletim sistemine fark yaratması bekleniyor. Buna ek olarak yeni Android işletim sisteminde parmak okuma yazılımı ise oldukça geliştirilmiş durumda olacak.

 

2- Nesnelerin Android’i

google-i-o-nesnelerin-android

Son dönemlerde en çok dikkat çeken teknolojilerin başında internet of things yani nesnelerin interneti konusu bulunuyor. Google’da buna odaklanarak herhangi bir akıllı cihazda kullanılabilecek yeni bir işletim sistemini devreye alacak. Android of Things adındaki yeni işletim sistemi herhangi bir cihaz için platform oluşturacak.

 

3- Android Pay

google-i-o-android-pay

Google ödeme sistemlerinden vazgeçmiyor. Daha önce Google Wallet ile ilk kez ödeme sistemleri pazarına giren Google, bu kez Android Pay’i tanıtacak. İlk kez I/O etkinliğinde geliştiricilerle buluşacak olan Android Pay’in özellikleri bakımından rakiplerinden farklı olması bekleniyor. Google’ın yeni ödeme sisteminin Android M ile kullanıcılara sunulacak.

 

4- Yeni cihazlar olmazsa olmaz

google-i-o-glass-2

Google I/O etkinliğinde her yıl sürpriz cihazlar tanıtılıyor. Bu yıl da Google’ın sürpriz yapması bekleniyor. Örnek vermek gerekirse Google Glass ve Chromecast bu etkinlikte tanıtılmıştı. Yeni cihazların Google I/O’da tanıtılması bekleniyor. Ancak cihazlar hakkında hiçbir ipucu yok. Belki yeni Google Glass modeli tanıtılabilir. Bu da heyecanı doruk noktasını taşımaya yetiyor.

 

5- Google+

google-i-o-google-plus

Google+, Facebook ve Twitter yanında biraz güçsüz de kalsa hâlâ Google’ın inandığı bir ürün. Bu konuda da Google geliştirmelere devam ediyor. Bu etkinlikte Google+’ın yeni fotoğraf servisi ve yeni akış (stream) servisi tanıtılacak. Bakalım bu Google+’ın kullanım sürelerini arttıracak mı? Merakla bekliyoruz.

 

6- Yap-boz telefonda yenilikler

google-i-o-project-ara

Google’ın uzun zamandan beri üzerinde çalıştığı yap-boz telefon modeli Project Ara yeni versiyonuyla kullanıcılara sunulacak. Farklı bir tasarımla çıkması beklenen Project Ara merakla beklediklerimiz arasında yer alıyor.

Google I/O etkinliğini canlı olarak izlemek ve etkinliğin tüm detayları için Google I/O 2015 etiketimizi takip edebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın