Google I/O 2017 ile gelen 5 önemli yenilik

Teknoloji devi Google, ABD’nin San Francisco kentinde düzenlediği yıllık geliştiriciler konferansı Google I/O 2017’de, bu yıl içinde kullanıcılara sunacağı yenilikleri tanıttı. Yeni Android’ten, iş arama uygulaması Jobs’a; Lens’ten Go’ya Google I/O’da tanıtılan ve önümüzdeki aylardan itibaren kullanıcılara sunulacak olan yeniliklere göz attık. 

1- Android O:

Google’ın mobil işletim sistemi Android’in yeni versiyonu “Android O” kod adıyla kullanıcıların karşısına çıktı. Google, her yeni Android sürümüne, alfabetik sırayı takip eden harfle başlayan bir tatlı veya şekerleme ismi veriyor. Bundan önceki “Android Nougat” idi, yenisi “O” ile başlayacak.

“Beta” sürümü kullanıma sunulan Android O’da bulunan “resim içinde resim” özelliği ile artık kullanıcılar artık aynı anda iki uygulamayı yönetebilecekler. Hız, pil ömrü, güvenlik gibi iyileştirmelerin yanısıra, URL, telefon numarası, adres ve e-posta adresi gibi metinleri tanıyıp, buna göre işlem yapan “Akıllı seçim”, Android O’nun diğer dikkat çeken özellikleri arasında.

2- Android: Go

Aylık aktif 2 milyar rakamına ulaşan Android’te kullanıcıların cihaz özellikleri ve buna bağlı performanları da haliyle aynı değil. Aradaki farkları azaltmak isteyen Google, bunun için “Android Go” adıyla orta ve düşük sınıflardaki telefonlara yönelik olarak Android versiyonunu hazırladı.

1 GB ve altı RAM hafızaya sahip cihazları hedefleyen Android Go, mobil internet hızının düşük olduğu yerlerdeki kullanıcı deneyimini yükseltmeyi amaçlıyor. Daha az bellek, daha az depolama alanı ve mobil veri kullanacak şekilde özel olarak tasarlanmış uygulamaları içerecek olan Android Go için geliştirilen uygulamalar 10 MB’tan düşük boyutta olacak.

3- Google Lens

Google’ demek, büyük bir oranda ‘arama’ demek. Bu gücünü kameraya da yansıtmak isteyen şirket, ‘Google Lens’ ile akıllı telefon kamerası üzerinden bilgi alıp, alışveriş yapmayı mümkün hale getiriyor. Gelişmiş görüntü işleme teknolojilerine dayanan Google Lens ile kameranın görüntülediği nesneler hakkında anında bilgi edinilebilecek.

Bu uygulama ile örneğin kameraya bir restoranın tabelası gösterildiğinde, o restoran hakkında temel bilgilere, menülerine fiyatlara ve yorumlara erişilebilecek. Ya da kamera bir çiçeğe çevrildiğinde, o çiçeğin adı ve bakımı öğrenilebilecek, sipariş edilebilecek. Lens, arama sonuçlarında benzer ürün ve nesneleri de gösterecek.

4- Google Fotoğraf Kitapları

Google’ın fotoğraf uygulaması Google Photos’a (Fotoğraflar) da yeni özellikler eklendi. Bunların başında ise “Paylaşılan Kütüphane” (Shared Libraries), “Önerilen Paylaşımlar” (Suggested Sharing) gibi yeni paylaşım özelikleri geliyor. Uygulamanın daha ilginç bir yeniliği ise dijitalleşme ile artık unutulmaya yüz tutan basılı fotoğraflar alanında.

Google’ın duyurduğu “Fotoğraf Kitapları” (Photo Books) özelliği ile kullanıcılar, eskiden olduğu gibi fotoğraflarını fiziksel bir şekilde basılı olarak edinebilecek. Google, 10 dolardan başlayan fiyatlarla Google Photos’taki fotoğrafları fiziki bir albüme basıp, kullanıcılara gönderecek. Üstelik basılacak olan fotoğrafların seçimini sizin adınıza yapay zeka da yapabilecek. Şu an için ABD’de hizmet vermeye başlayan bu özellik, yakın zamanda dünya geneline yayılacak.

5-  Google for Jobs

Milyarlarca kullanıcının verisini elinde bulunduran Google, işsizliğe de el atmasaydı doğrusu olmazdı. Bu amaçla geliştirilen işe alım servisi uygulaması “Google for Jobs” da I/O 2017’de tanıtılan dikkat çekici yenilikler arasında.

Kullanıcılara en uygun işleri ve iş yerlerini bulmaya odaklanan yeni servis, yapay zeka destekli kişiye özel iş arama motoru ile iş arayan kullanıcılara daha doğru öneriler sunacak. İş ilanlarını lokasyon, unvan ve kategorilere göre ayıran Google for Jobs, Facebook ve Linkedin ile de iş birliği yapacak. Uygulamanın şimdilik tek dezavantajı ise sadece ABD’deki kullanıcılara sunulacak olması.

Google’ın duyurduğu en önemli 5 yenilik bunlar. Ancak Google I/O 2017’de duyurulan tüm yenilikleri merak edenler, buradan toplam sayısı 101’i bulan yeniliklere ulaşabilir.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın