Google’ın İspanya ülke ofisine polis baskını!

Vergi kaçırdığı iddiasıyla Mayıs ayında Fransız polisi tarafından Paris’teki ofisi basılan Google’ın başı bu kez İspanya’da da dertte.  İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Google İspanya ülke ofisine, vergi kaçakçılığı gerekçesiyle İspanyol polisi tarafından baskın düzenlendi.

İspanyol polisi Google Madrid ofislerinde geçmiş döneme ait vergi usulsüzlüğü ile ilgili kanıt aradı. Reuters’ta yer alan habere göre, İspanyol vergi müfettişlerinin takibine takılan Google’ın Madrid’teki merkezine düzenlenen vergi inceleme baskını, yerel kaynaklar ve teknoloji devi tarafından da doğrulandı.

google-ispanyaGoogle’ın İspanya’daki faaliyetleri ve satışları nedeniyle ödemesi gereken vergi tutarı ile ilgili anlaşmazlıktan doğan incelemeye dair herhangi bir tutar ise açıklanmadı. Google, baskınla ilgili yaptığı açıklamada, diğer ülkelerde olduğu gibi İspanya’da da yasalara ve  vergi yükümlülüklerine uyduklarını belirtmekle yetindi.

Mayıs 2016’da Fransız polisi, 1.6 milyar Euro’yu bulan vergi kaçakçılığı soruşturması kapsamında Google’ın Paris’de bulunan ülke ofisine  geçmiş döneme ait vergi borçlarının izini sürmek için polis, vergi memurları ve bilişim uzmanlarından oluşan 100 kişilik ekiple baskın düzenlemişti

Avrupa çapındaki satışlarının büyük bir bölümünü İrlanda’nın Dublin kentindeki merkezi üzerinden faturalandıran Google, bu yöntemle İtalya, İspanya, Fransa ve Almanya başta olmak üzere Avrupa genelindeki faaliyetlerinden olması gerektiğine göre çok düşük miktarda vergi ödemekle suçlanıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın