Google internet hızını artırmak için Küba ile anlaşma imzaladı

Dünya internet devi Google, internet altyapısının iyileştirilmesi için Küba devleti ile anlaşmaya vardı. Google’ın bugün Küba Telekomünikasyon İdaresi ile imzalandığını duyurduğu anlaşma aslında şu an itibariyle YouTube ve Gmail başta olmak üzere Google hizmetlerini kullanabilen sınırlı sayıdaki Kübalıyı ilgilendiriyor. Google Küba anlaşması, bu kullanıcılar için internet servislerinin hızlandırılmasını öngörüyor.

11 milyonu geçen Küba nüfusunun, yaklaşık üçte birinin (3.5 milyon) internet bağlantısı bulunurken, internet bağlantısı olanların yaklaşık yüzde 5’i, kısıtlayıcı olmayan internet erişimine sahip. Son 2 yıldır Küba ile ilgili girişimlerini hızlandıran Google, iş birliği için nihai anlaşmaya vardı.

YouTube’a hızlı erişim

Bugün Küba’nın başkenti Havana’da bir araya gelen Küba’da internet ve telefon hizmetlerini yürüten devlet kuruluşu ETECSA Başkanı Mayra Arevich Marin ile Google Gelişmekte Olan Pazarlar Erişim Stratejileri Başkan Yardımcısı Marian Croak ve Google Küba’nın Başkanı Brett Perlmutter anlaşmaya imza attı.

Google’ın konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre anlaşma kapsamında Google, Küba’da sunuculara veri depolayarak yüksek bant genişliği içeriklerinin alınması süresini azaltan “Google Global Cache” hizmetini kuracak. Böylelikle Küba’da YouTube ve Gmail gibi Google servislerine daha hızlı erişim sağlanabilecek.

Küba’da Chrome, Google Play ve Google Analytics gibi ilk servislerini 2014 yılında kullanıma açan Google, geçen aylarda Chrome Web Store’u da Kübalılara sunmuştu. Anlaşma ile diğer Google ürünlerinin de Küba’da kullanıma açılması bekleniyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın