Google, Kürtçe çeviri yapmaya başladı

Google’ın online çeviri servisi Google Çeviri’ye (Google Translate) aralarında Kürtçe’nin de olduğu 13 yeni dil eklendi. Kürtçe, Google Çeviri’de Kürtçe’nin en yaygın olarak kullanılan lehçesi olan Kurmanci (Kurmanji) ile yerini aldı. Google’ın resmi açıklamasında Latin Alfabesi kullanılan Kurmanci’nin Türkiye’nin yanısıra Irak, Suriye ve İran’da kullanıldığı belirtildi.

Kürtçe için online yazılı çeviri hizmetini vermeye başlayacağını duyuran Google, Kürtçe için şimdilik sesli çeviri, görsel çeviri ve offline çeviri hizmeti ise vermeyecek.

Google Çeviri servisine Kürtçe’nin yanısıra dahil olan diğer diller şunlar oldu: Amharic, Corsican, Frisian, Kyrgyz, Hawaiian,  Luxembourgish, Samoan, Scots Gaelic, Shona, Sindhi, Pashto, Xhosa.

Google’ın yeni çeviri dilleri 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü itibariyle tüm kullanıcılar için aktif olarak sunulacak. Sosyal ağ Facebook‘un da Kürtçe (Kurmanci) dil desteği ile hizmet verdiğini belirtelim. Twitter‘ın desteklediği 34 dil arasında ise Kürtçe bulunmuyor.

Toplam 103 dilde çeviri yapıyor

google-kurtce

2006 yılında açılan ve bu yıl 10. yılını kutlayan Google Çeviri’de hizmet verilen dil sayısı, bu 13 yeni dil ile birlikte 103’e ulaştı. Google Translate’in resmi blogundan yapılan açıklamaya göre yeni eklenen diller, Google dünya çapında 120 milyon kişiye daha ulaşacak.

Google, son güncellemeyle 103 dili kapsayan çeviri servisinin dünya genelinde internet kullanıcıların (online nüfusun kullandığı dillerin) yüzde 99’una da ulaştığını duyurdu.  

Google Kürtçe çeviri servisine buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın