Google ile Levi’s, dokunmatik ve akıllı kot pantolonu üretecek

İnternet devi Google, ABD’li denim üreticisi Levi’s ile akıllı kot pantolon üretmek için kolları sıvadı. Giyilebilir teknolojinin tam bir örneği olması beklenen bu akıllı denim ile akıllı telefonlarımızı pantolonumuzdan kontrol edebileceğiz. google-levis-1

Google I/O 2015 etkinliğinden sızan ve Project Jacquard adı verilen projeyle, tekstil sektöründe kullanılan kumaş materyallerine (liflerinde) akıllı sensörler yerleştirilecek. Esnek ve yıkanabilir olan bu yeni denim teknolojisiyle cep telefonunuzun sesini açmak veya kısmak için kot pantolonunuza dokunmak yeterli olacak.

Pantolunuzun cebinizde dokunarak cep telefonunuzu kilitleyebileceğiniz “akıllı denim” ile kumaşa dokunarak, bir sonraki şarkıya geçebileceksiniz. Gelen aramaları cevaplamak ve reddetmek için de yine kot pantolununa dokunmak yeterli olacak.

google-levis-2“Play” tuşu için kot pantolonuza bir kez vurmanın yeterli olacağı bu giyilebilir teknoloji için Levi’s’ın moda tasarımcıları ile Google’ın yazılım geliştiricileri birlikte çalışarak, akıllı kot pantoluna özel mobil uygulamalar da geliştirecek.

ietek

Google’ı üzecek haber Nisan 2015’te gelmiş, iEtek Bağcılar’da görüntülenmişti 🙂

Google’ın İleri Teknoloji ve Projeler birimi ATAP’ın üzerinde çalıştığı dokunmatik duyarlılığı olan denim geliştirme çalışmasının ilerleyen dönemlerde sürücüsüz – kendi kendini kontrol eden – otomobillere de uyarlanması bekleniyor.

Prototip aşamasında olan ve ilk olarak Levi’s’ın 501 modeline uyarlanması beklenen bu giyilebilir teknolojiyle geliştirilecek olan ürünlerinin ne zaman satışa sunulacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Google’ın Project Jacquard adı verilen giyilebilir kot pantolunu projesiyle ilgili ayrıntılı bilgilere buradan erişebilirsiniz.  Akıllı kot pantolonu ile ilgili tanıtım videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın