Google’ın 14 yıllık fotoğraf servisi Picasa tarih oluyor

Google fotoğraf görüntüleme, düzenleme, depolama ve paylaşma servisi Picasa’yı kapatıyor. 2002 yılında Lifescape firması tarafından geliştirilen ve 2004 yılında Google tarafından satın alınan Picasa, aradan geçen 14 yılın ardından tarih oluyor.

Google’ın resmi blogundan yapılan duyuruya göre 2015 yılının Mayıs ayında kullanıma açılan Google Fotoğraflar (Google Photos) adı altında tek bir fotoğraf servisine odaklanmaya karar veren şirket, 1 Mayıs 2016 tarihi itibariyle Picasa’yı kapatacağını açıkladı.

Google Picasa’yı kapatıyor

picasa-programi

Picasa’nın masaüstü uygulamasının 15 Mart 2016 tarihinden itibaren desteklenmeyeceğini duyuran Google, 1 Mayıs 2016 tarihinden sonra ise Picasa kullanıcılarının sadece albümlerinde bulunan fotoğrafları görüntüleyebileceğini; fotoğraf yükleme, düzenleme ve paylaşma gibi işleri yapamayacaklarını resmen açıkladı. 

Mac ve Windows için programları bilgisayara indirilebilen Picasa’nın ayrıca a-posta hesabı ile kaydolarak kullanılabilen Picasa Web Albümlerinde oluşturulan tüm fotoğraflar Google Fotoğraflar’da da görünüyordu.

Adını Pablo Picasso’dan almıştı

pablo-picassoGoogle, fotoğraf albümlerini depolamak, düzenlemek ve paylaşmak isteyen kullanıcılarına, 1 Mayıs tarihini beklemeden Google Photos’a geçmeleri tavsiyesinde bulundu. Windows ve Mac için ücretsiz olarak sunulan Picasa programı, fotoğrafların yanısıra, video ve ses dosyalarını da oynatıyordu. 

14 yıllık bir geçmişi olan Picasa’nın adı, 20. yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picasso’dan esinlenerek konulmuştu.

Aynı zamanda “Picture” (resim) kelimesini kısaltması olan “Pic” ile “asa” hecelerinden oluşan Picasa’nın İspanyolca’daki telafuzu (mi casa),  “Benim evim” anlamına da geliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın