Google’ın ‘ellere var da bize yok mu’ servisi Play Music, 50 bin şarkıya çıktı

Google, online müzik servisi Google Play Music’in bulut depolama kapasitesini 20 bin şarkıdan 50 bin şarkıya çıkardı. 58 ülkedeki müzik tutkunlarını heyecanlandıran bu haberin sevindirici etki yapamadığı ülkelerin başında ise Türkiye var. Çünkü, 16 Kasım 2011 tarihinde açılan ve kullanıcılarına müzik arşivlerini internet üzerinde depolayıp, dinleme olanağı sunan Google Play Music, aradan geçen 3.5 yıla karşın Türk kullanıcılara hala sunulmadı.

Web’ten erişimin yanısıra Android mobil cihazlara yüklü olarak gelen ve hatta iOS cihazlar için geliştirilen uygulaması da bulunan Google Play Music, Türkiye’deki Android telefon ve tablet sahiplerinin cihazlarında “Google Play Müzik” adıyla ön yüklü olarak var. Ancak, bu uygulama Türk kullanıcılara online şarkı dinleme imkanı sunmuyor, sadece cihazlarına kendi yükledikleri şarkılar için müzik oynatıcısı işlevi görüyor.

İlk 100’e giremedik!

google-play-music-movies

Google’ın müzik servisi gibi Türk kullanıcılara henüz reva görülmeyen bir diğer popüler hizmeti ise Google Play Movies. Şirketin 2014 yılında kullanıma açtığı online film izleme servisi, Google’ın dünyaya en hızlı yayılan ürünlerinden oldu. Yaklaşık bir yılda 101 ülkede hizmet vermeye başlayan Google Play Movies de Google Play Music gibi vergi politikaları ve telif hakları gibi sebeplerle Türkiye’ye henüz sunulmadı.

Google’ın müzik ve film gibi dijital içerik satışı alanındaki en büyük rakibi olan Apple’ın iTunes Store’u 2012 yılının Aralık ayından bu yana Türkiye’de kullanımda olduğunu hatırlatmakta fayda var. Google Play Music ve Movies servislerinin hangi ülkelerde aktif olarak kullanılabildiğine buradan ulaşabilirsiniz. Umarız, Google’ın yukarıdaki uyarısında olduğu gibi en kısa sürede Türkiye’deki kullanıcılar da bu servislerle tanışır.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın