project fi

Google, Project Fi ile interneti ‘ucuza’ getirecek!

Google, Project Fi adını verdiği yeni servisini duyurdu. GB başına aylık 10 dolardan başlayan fiyatlarla oldukça cazip bir çözüm olduğu görülen servis, ilk etapta ABD’de ve sadece Nexus 6 cihaz sahipleri tarafından kullanılabilecek. Peki Project Fi temelde nasıl bir servis ve ne gibi özellikleri ile öne çıkmayı hedefliyor?

Project Fi kullanıldığı taktirde öncelikle bireysel abonelerin ayda yaklaşık 75 dolar ödediği ABD’de 10 dolara 1 GB’lık internet bağlantısı imkanı sunulmuş oluyor. Bu bağlantı için iki operatörün hatlarının kullamında olması ise bir diğer gereklilik; Sprint ve T-Mobile üzerinden hücresel veri ve Wi-Fi arasında geçiş sağlanıyor ve  kullanılmayan internet ücretleri de iade ediliyor.  Tüketici dostu bir servis olduğu görülen Project Fi’ın yoğun internet kullanımı sonucu doğan ağ sıkışıklığı sorununu azaltmak gibi bir amacı daha var.

project fi

Google’ın ABD sınırları içinde, sadece Nexus 6 kullanıcıları ve iki farklı operatör üzerinden yürütülecek servisin kapsamını daha da genişletmesi büyük bir sürpriz olmayacak gibi görünüyor. Hamlenin Nexus satışlarının artırılması yönünde de tetikleyici bir yanı olacağını belirtelim.

Teknoloji şirketinin Project Fi ile internet kullanımı kavramına oldukça ekonomik bir boyut kazandırması; çözümün, artan akıllı cihaz sayısı ile düşen bağlantı verimliliğini yükseltme konusunda da etkili olması bekleniyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın