Google’ın Project Tango’lu ilk akıllı telefonu Lenovo ile geliyor

Google’ın 2014 yılında başlattığı ve insan gözü gibi çalışan mobil cihaz projesi “Project Tango”, Lenovo işbirliğiyle akıllı telefona dönüştü. CES 2016’da duyurusu yapılan Tango Project’in ilk akıllı telefonu ile kullanıcılar mobil cihazları aracılığıyla çevreleriyle üç boyutlu (3D) iletişim kurabilecek.

lenovo-project-tango-telefonGoogle’ın “Tango” adını verdiği projenin ilk akıllı telefonunu Lenovo üretecek. Cihazın açıklanan ilk özelliklerine baktığımızda ise Android işletim sistemiyle ile çalışan akıllı telefonun fiyatı 500 doların altında olacak.

Henüz resmiyet kazanmasa da Project Tango’lu ilk akıllı telefonun ekran büyüklüğünün 6.5 inç‘e yakın olması bekleniyor. Prototip çalışmaları Las Vegas’ta düzenlenen CES 2016 etkinliğinde kamuoyuyla paylaşılan akıllı telefon, sanal gerçeklik (AR) ile akıllı telefon teknolojilerini bir arada sunacak. 

Kullanıcıların tam anlamıyla ‘gözü’ olacak

project-tango-google-lenovo

Google’ın akıllı telefonlara derinlik algısı katmak için yürüttüğü Project Tango’nun son kullanıcılara sunulacak ilk ürünü (daha önce Project Tango’lu sınırlı sayıda tablet, geliştiricilere sunulmuştu) olacak olan akıllı telefon barındırdığı kamera, jiroskop, hareket algılayıcı ve sensörlerle bulunulan ortamın 3D haritasını çıkarabiliyor.

project-tango-google3D haritalar sayesinde daha önce bulunduğunuz ortamı algılayarak, deyim yerindeyse tam anlamıyla “kullanıcıların gözü olacak” olan Lenovo’un Project Tango’lu akıllı telefonunun 2016 yılının ortasında satışa sunulması bekleniyor. 

Google’ın Project Tango’sunun nasıl çalıştığıyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın