Google şoför arıyor: Direksiyona dokunmadan 10 bin TL maaş!

Google sürücüsüz otomobilinde test çalışmalarında istihdam edilecek, şoför arıyor. Sürücüsüz otomobili için geçen yıl trafiğe açık alanlarda testlere başlayan Google’ın aradığı şoför, ABD’nin Arizona eyaletindeki Phoenix şehrinde yapılan test çalışmalarında istihdam edilecek. “Google şoför” pozisyonu için aranan 2 temel kriter bulunuyor: Trafik ceza puanı olmayan bir ehliyete sahip olmak ve dakikada 40 kelime yazabilmek.

Haftada 5 gün ve günde 6 ile 8 saat arasında çalışacak şoför için verilecek saatlik ücret ise 20 dolar. Google’ın şoförü olacak olan kişilerin günlük kazancı ise 120 dolar ile 160 dolar arasında. Diğer bir deyişle otomobilin direksiyonuna dokunmayacak olan şoför, aylık ortalama 2640 dolar (7800 TL) ile 3520 dolar (10400 TL) arasında bir gelir elde edecek.

İşin ciddiyeti ortada ancak Türkiye koşullarında oldukça yüksek olan bu ücrette Google anlaşılan biraz cimri davranmış. Çünkü Google’ın vereceği saatlik 20 dolarlık ücret, ABD’de 25 dolar olan ortalama saatlik kazancın yüzde 20 altında.

Yan koltukta oturup, verileri raporlayacak

google-self-driving-carYollarını bildiği için Phoenix kentinde yaşayan şoförlerin tercih sebebi olduğunu belirten Google’ın yayınladığı iş ilanına göre sürücüsüz otomobilde çalışacak olan kişinin sorumluluğu, test verilerini anlık olarak bilgisayar ortamında yazmak ve günlük rapor hazırlamak. 

Google’ın Lexus markalı sürücüsüz araç modelinde çalışacak olan kişi, otomobildeki şoför koltuğunun yanında oturup, dizüstü bilgisayarı ile trafikteki verilerini toplayacak. İş ilanına göre sözleşme süresi ise 12 ay ile 24 ay arasında.

Sürücüsüz araç projesi kapsamında yapılan tüm çalışmaları “Google Self-Driving Car Project” sitesinde yayınlayan Google’ın güncel verilerine göre şu anda 23 Lexus ve 34 prototip sürücüsüz araç testi yapılıyor. Bu araçlarla 2009 yılından Nisan 2016 sonuna kadar geçen sürede, 2.6 milyon kilometresi sürücüsüz olmak üzere toplam 4.2 milyon kilometre yol katedildi.  Google’ın 2009 yılından bu yana test ettiği sürücüsüz aracının başka bir araca çarptığı ilk kaza Mart 2016’da kayıtlara geçmişti.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın