Google’dan mülteci sorununa özel site: Suriye için Arama

Google, Suriye ve mülteci sorununu daha iyi anlamak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliği ile özel bir site açtı.  Google Suriye için Arama adı verilen ve Searchingforsyria.org adresinden ulaşılabilen site, Google’ın konuyla ilgili arama trendlerini UNHCR’nin doğrulanmış veri setleriyle bir araya getiriyor.

Site, Google Earth üzerinden uydu görüntüleri, Google Maps üzerinden haritalar, videolar, fotoğraflar ve mültecilerin yolculuk hikayeleri ile birlikte, yaşanan bu büyük krizin insani boyutuna dikkat çekiyor. Suriye krizinin kronolojisinin de yer aldığı sitede, Suriye ve mülteci krizi ile ilgili en çok sorulan şu 5 soru ve cevapları yer alıyor:

  1. Suriye savaş öncesi nasıldı?
  2. Suriye’de neler oluyor?
  3. Mülteci kimdir?
  4. Suriyeli mülteciler nereye gidiyorlar?
  5. Suriyeli mültecilere nasıl yardım edebilirim?

6 yıl önce Suriye nasıldı?

“Suriye’de ne oluyor?” ve “Mülteci nedir?” soruları Almanya, Fransa ve İngiltere’de geçen yıl Google Arama Trendleri’nin ilk sıralarında yer almış. Sadece 2016’da Suriye ve Suriyeliler hakkında bilgi edinmek için on milyonlarca kez arama yapılmış.

Son 6 yılda ise tüm dünyada aramaların “Suriyeli mülteciler nereye gidiyor?” gibi kısa ve direkt sorulardan “Suriye savaştan önce nasıldı” gibi daha derin nitelikte sorulara yöneldiği gözleniyor. “Suriye için Arama” sitesinde mülteci aileler 6 yıl önceki ve bugünkü evlerini ve yeni, geçici hayatlarına yolculuk yaparken neler yaşadıklarını anlatıyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Google.org’un bugüne kadar 800 binden fazla mültecinin acil yardım ve yaşamsal bilgi ve eğitim desteği almalarını sağlayacak programlara 20 milyon dolardan fazla bağış yaptığı belirtildi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın