2.9 milyon km yol giden Google’ın sürücüsüz araçları 12 kaza yaptı

İnternet devi Google, sürücüsüz araçlarla ilgili yaptığı tüm çalışma ve raporları kamuoyuyla paylaşmak için internet sitesi açtı. 2009 yılında Robocar adı verilen sürücüsüz araç projesi çalışmalarına başlayan Google, artık http://www.google.com/selfdrivingcar/ internet sitesi üzerinden sürücüsüz araçlarla katedilen yol ve gerçekleşen kazaları aylık olarak raporluyor.

Sitede yer alan Mayıs 2015 raporuna göre Google, 2009 yılından bu yana sürücüsüz araçlarla 1.8 milyon mil, diğer bir deyişle 2.9 milyon kilometre yol katetti. 23 Lexus ve 9 prototip sürücüsüz araç modeliyle yürütülen proje kapsamında trafiğe açık olan yollarda haftada ortalama 16 bin kilometre mesafe alan Google’ın bu araçları sadece 12 ufak çaplı kazayla karşılaştı.

Yeni modelleri trafiğe çıkıyor

Google’ın sürücüsüz araç projesiyle (Google Self-Driving Car Project) ilgili olarak açtığı internet sitesinde, sürücüsüz araçların nasıl çalıştığı, nerelerde yola çıktığı ve Google’ın bu alanda hangi şirketlerle işbirliği yaptığı gibi bilgiler de paylaşılıyor.  google-yeni-surucusuz-otomobil

Mayıs 2015 raporunda, ABD’de her gün binlerce ufak çaplı trafik kazasının meydana geldiğine dikkat çeken Google, bu kazaların yüzde 94’ünün insan/sürücü hatasından kaynaklandığına dikkat çekerek, sürücüsüz araç projesinin önemine dikkat çekti.

Google’ın bu siteyi açmasında, tüketici derneklerinden gelen şikayet ve şeffaflık taleplerinin de rol oynadığını belirtelim. Google’ın yeni sürücüsüz araç prototiplerinin bu yaz aylarında ABD’de trafiğe çıkıp, testlerine başlanması bekleniyor. Toyota Prius ve Lexus modellerinden sonra Google tarafından geliştirilen ilk sürücüsüz araç prototipi olan model, saatte 40 km hıza ve 2 kişilik oturma kapasitesine sahip.

Google’ın sürücüsüz araç deneyimini ilk kez yaşayanların yer aldığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın