Google, terör örgütü aramalarını tam karşıtı sitelere yönlendirecek

Google, internette yapılan radikal örgütlere ilişkin aramaları ‘radikalleşme karşıtı uyarılar’ içeren internet sitelerine yönlendirmeye hazırlanıyor. Arama motorları ve sosyal ağların terör örgütü IŞİD’in propagandalarıyla baskı altında kaldığına ve sadece Twitter’da IŞİD bağlantılı hesap sayısının 50 bini geçtiğine dikkat çekilen BBC’nin haberine göre Google‘ın başlattığı pilot program, internette radikal örgütlere ilişkin zararlı görülen ifadeler arayanların ‘tam tersi anlatımlar içeren’ internet sitelerini görecekleri anlamına geliyor.

internet-arama-teror

Yeni uygulamayı İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’nda milletvekillerine tanıtan Google yetkilisi Dr. Anthony House, “Bu program çok önemli. Platformumuzun güvensiz bir yer olmasını istemiyoruz” dedi.

Google’ınAdWords Grants adlı pilot programı, kar amacı gütmeyen kuruluşlara, Google ve YouTube‘da radikal hareketlerle ilgili arama yapıldığında, radikalleşme karşıtı reklamlarını gösterme şansı tanıyor.

Twitter: Polise hemen bildirmiyoruz!

twitter-isidAvam Kamarası’ndaki oturumda milletvekillerine bilgi veren Twitter yöneticisi Nick Pickles de kullanıcılar tarafından ‘terörle ilgili içerik’ girdiğinde otomatik olarak polise haber vermediklerini, emniyet yetkilileriyle iletişime geçmeleri için ‘hayati tehlike içeren’ durumlar olması gerektiğini belirtti.

Geçen yıl on binlerce radikal hesabı kapattıklarını söyleyen yetkili, içerikleri kontrol etmek için Twitter’da 100’den fazla çalışanının bulunduğunu söyledi.  Facebook yönetici Simon Milner ise milletvekillerine, platformun ‘IŞİD’in düşmanı’ haline geldiğini belirtip “İnsanları korumak bizim önceliğimiz. IŞİD de bunun bir parçası fakat ilgilendiğimiz tek radikal örgüt değil” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın