Toplu taşıma bilgilerini sunan Google Transit Türkiye’de

Google’ın toplu taşıma araçlarının güzergah, durak ve tarife bilgilerine Google Haritalar üzerinden ulaşabilmesini sağlayan Google Transit özelliği Türkiye için kullanıma açıldı. 

Google’ın Türkiye’de kullanıma sunulan Google Transit özelliği sayesinde daha önce bir noktadan diğerine otomobille veya yaya olarak gitmek için yol tarifi alabilen kullanıcılar, aynı yere gitmek için yararlanabilecekleri otobüs, tramvay, metro ve vapur gibi toplu taşıma araçlarının güzergah, durak ve tarife bilgilerine de Google Haritalar (Google Maps) üzerinden ulaşabilecek.

google-transit-turkiye

Google Haritalar’a eklenen Transit özelliği ile İstanbul ve Ankara’daki toplu taşıma bilgisi bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ekranlarına geliyor. Ankara’da otobüs ve metro, İstanbul’da ise bunlara ek olarak vapur, deniz otobüsü, metrobüs, tramvay, Marmaray ve bazı dolmuş hatlarının yer aldığı Google Transit sisteminde şu an itibariyle toplamda 1100’den fazla hatla ilgili durak ve güzergah bilgisi sunuluyor.

Google Transit nasıl kullanılıyor?

google-haritalar-transitKullanıcıların Google Transit’ten yararlanmak için yapmaları için gereken tek şey bilgisayardan veya akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarında bulunan Google Haritalar uygulamasından gitmek istedikleri yerle ilgili arama yaptıktan sonra yol tarifi için Transit / Toplu Taşıma seçeneğine tıklamak

Transit’te yer alan “Sefer Tarifesi Gezgini” ile farkı gün ve saatlerdeki toplu taşıma seçenekleri de yine Google Haritalar üzerinden kullanıcılara sunuluyor.

Dünya üzerindeki 2800 şehirdeki 1 milyondan fazla durağı kapsayan Google Transit, hizmetin başlangıç aşamasında İstanbul ve Ankara’daki toplu taşıma seçeneklerine ait olarak ilgili kurumlar tarafından önceden sağlanmış olan hat, güzergah ve tarife bilgilerini yansıtacak. Google’ın dünya genelinde Google Transit ile sunduğu toplu taşıma bilgilerine buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Toplu Taşıma Bilgilerini Sunan Google Transit Türkiye’de - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın