Google Trends, gerçek zamanlı arama verileriyle yenilendi

Google Arama Trendleri (Google Trends), artık gerçek zamanlı verilerle internetin nabzını tutuyor. Google Trends’in tasarımını yenileyen şirket, internetteki popüler arama terimlerini dakika bazlı olarak sunmaya başladı. İnternette gündemin nabzını tutan Google Arama Trendleri’nin yeni tasarımını Türkiye dahil 28 ülke için aktif olarak sunan Google, yapılan değiliklikleri resmi blogundan duyurdu.

yeni-google-arama-trendleri

Yapılan değişiklikle günde 100 milyardan fazla aramanın yapıldığı Google’ın Arama Trendleri’ndeki verilerin derinliği ve kapsamı genişletilirken, görsel tasarım da yenilendi.

Buna göre Google’da trend olan hikayelere zaman içinde gösterilen ilgi ve en alakalı makalelerle birlikte dakika dakika sunulan grafiklerle ulaşılabilecek. Böylelikle kullanıcılar, internette ne olup bittiğine dakika dakika bakabilecek.

Videoları otomatik olarak oynatacak

google-arama-trendleri-video

Kullanıcılar, arama trendlerini arama ilgi alanı, Google haber başlıkları (Google News) ve YouTube trendleri adı altında sunulan yeni görsel tasarımla inceleyebilecek. Aranan kelime veya kelime grubu YouTube’ta trend olmuşsa, Google Arama Trendleri sayfasından ayrılmadan ilgili video izlenebilecek.

Kullanıcılardan gelen geri bildirimlerle harekete geçen Google yenilenen Google Trends ile ayrıca, dijital dünyadaki yayıncılar ve pazarlamacılar için kritik öneme sahip olan “popüler arama terimleri”ni veri seti olarak indirme olanağı da sunulduğunu açıkladı.

Google’daki arama trendlerini 2006 yılında açtığı Google Insights for Search ile sunmaya başlayan şirket, 2012 yılından bu yana Google Trends adıyla bu hizmeti veriyor. Yapılan bu son güncelleme, Google Trends’in son 3 yılındaki en büyük yenilik olarak dikkat çekiyor.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın