Google, Türkan Saylan’ın 81. Doğum Günü’nü unutmadı!

İnternet devi Google, Türkan Saylan’ın doğum günü için özel ‘doodle’ hazırladı. Google, 13 Aralık 1935 yılında doğan ve 18 Mayıs 2009 yılında kaybettiğimiz  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucularından ve derneğin eski başkanı, tıp doktoru, akademisyen, yazar ve eğitimci Türkan Saylan’ın 81. Doğum Günü‘nü unutmadı. Google Türkan Saylan doodle’ı ile Saylan’ın kız çocuklarının eğitimine verdiği desteğe dikkat çekti.

Google, Türkan Saylan’ın hayatını binlerce kız çoçuğunun eğitim adadığının altını çizen Google’ın bu özel gün için yayınladığı doodle’da 5 kız öğrenci ile birlikte ve doktor önlüğü giyen Saylan, Google’ın harflerini taşırken resmediliyor.

“Sen, sevgili kızım…”

Google’ın Türkiye sayfasında yayınlanan Türkan Saylan özel doodle’ı ile ilgili ayrıntı sayfasında , Saylan’ın Türkiye’nin aydınlık geleceği için kızlara miras niteliğinde bıraktığı mektubundaki şu cümle de yer aldı:

Sen sevgili kızım, artık ‘neden kız doğmuşum’ demeyi bırak. Olabileceğinin en iyisi olmayı hedefle!”

Google Türkan Saylan’dan önce Türkiye’ye özel olarak Adile Naşit, Safiye Ayla, Sabiha Gökçen ve Leyla Gencer’in yanısıra Kemal Sunal, Barış Manço, Mimar Sinan, Evliya Çelebi, Mehmet Akif Ersoy, Cahit Arf ve Ertem Eğilmez’in doğum günleri için özel ‘doodle’lar hazırlayıp, yayınlamıştı.

Google’ın Doodle olarak adlandırdığı özel tasarımlı logolar, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek dikkati çekmeyi amaçlıyor. İnternet kullanıcıları, logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye ve konuya özel, daha ayrıntılı bilgilere erişebiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın