Google’ın sürücüsüz aracı yayaya çarpmayacak, yapışacak!

Sürücüsüz otomobil projesi çalışmalarına tam gaz devam eden Google, ilginç bir patent aldı. Olası kazalarda yayaların daha az zarar görmesini hedefleyen Google, sürücüsüz aracı için çarpma anında yayayı sabit tutacak tutkal patentini aldı. Google tutkal patenti sürücüsüz araçların ön kaputuna uygulanacak.

google-tutkalGoogle’ın ABD Patent ve Marka Ofisi‘nden (USPTO) aldığı bu patentiyle üretilmesi planlanan sürücüsüz otomobillerin çarptığı yayalar, aracın ön kısmına yapışacak. Darbenin etkisiyle savrulmaların önüne geçilmesini amaçlayan “tutkal” sayesinde, sürücüsüz aracın çarptığı yayaların savrulup çarpmasıyla oluşabilecek yaralanmaların önüne geçilecek.

Google’ın sürücüsüz otomobillerinin ön kaputunun alt yüzeyine uygulanacak olan yapıştırıcı tutkal, araç birine çarptığında açığa çıkacak. Böylece aracın çarptığı yaya, ön kaputa yapışacak.

Henüz yayaya çarpmadı ama

Google’ın trafiğe açık alanlarda testlerine başladığı sürücüsüz araçların yayalara çarptığı herhangi bir kaza henüz rapor edilmedi. Ancak anlaşılan Google, şimdiden işini sağlama almaya çalışıyor. Google’ın ABD Patent ve Marka Ofisi’nden (USPTO) aldığı patenti ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Sürücüsüz araç projesi kapsamında yapılan tüm çalışmaları “Google Self-Driving Car Project” sitesinde yayınlayan Google’ın güncel verilerine göre şu anda 23 Lexus ve 34 prototip sürücüsüz araç testi yapılıyor. Bu araçlarla 2009 yılından Nisan 2016 sonuna kadar geçen sürede, 2.6 milyon kilometresi sürücüsüz olmak üzere toplam 4.2 milyon kilometre yol katedildi.  

Google’ın 2009 yılından bu yana test ettiği sürücüsüz aracının başka bir araca çarptığı ilk kaza Mart 2016’da kayıtlara geçerken, Google’ın sürücüsüz aracının yayaya çarptığı herhangi bir kaza olayı ise henüz kayıtlara geçmedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın