Google’ın kurucusu uçan otomobile 100 milyon $ yatırdı!

Google’ın kurucu ortaklarından Larry Page’in Silikon Vadisi merkezli uçan otomobil projesi geliştiren Zee.Aero şirketine ortak olduğu ortaya çıktı. Larry Page’in, 2010 yılında Google’ın Mountain View’daki merkezinin hemen yanında kurulan Zee.Aero’ya kurulduğu günden bu yana yatırım yaptığı belirtildi. Page’in, uçan otomobil Zee Aero projesine yatırdığı toplam tutar ise 100 milyon doların üzerinde. 

Bloomberg Businessweek’in konuya yakın kaynaklardan doğrulattığı habere göre Page, şu ana kadar  Zee.Aero’ya kişisel servetinden toplam 100 milyon dolardan fazla bir tutarı yatırmış.

google-ucan-araba-zee-aeroABD Patent ve Marka Ofisi‘nden (US Patent and Trademark Office) ilk uçan otomobil patentini 2012 yılında alan Zee Aero’da, NASA, Boeing ve SpaceX‘te kariyer geçmişi olan çalışanlar bulunuyor. Zee.Aero‘nun internet sitesinde yer alan bilgiye göre şirket, aerodinamik uzmanı başta olmak üzere uçan otomobil projesinde çalışacak mühendis ve bilişim uzmanları arıyor. 

Ortaya çıkan bilgilere göre Page, dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen uçan otomobiller üzerinde çalışan Zee.Aero’nun yanısıra dört pervaneli devasa ‘drone’lar geliştirmeye odaklanan bir start-up olan Kitty Hawk’ın da önemli yatırımcıları arasında bulunuyor.

Larry Page, 37 milyar doları aşan kişisel servetiyle, Forbes’un “Dünyanın En Zenginleri” listesinde  12. sırada bulunuyor. Sürücüsüz otomobil projelerine odaklanan Google, konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapmadı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın