Adaylar için tercih rehberi: Google Üniversite Seçimim

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ile Google, Türkiye’de öğretmenlerin ve öğrencilerin teknolojiyi daha etkin kullanmalarına katkı sağlamak için “Google for Education” ve üniversite sınavı öncesi gençlere yol gösterici olmak için ise Google Üniversite Seçimim projelerini hayata geçirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla Ankara’da düzenlenen toplantıda tanıtılan ve üniversite sınavına hazırlanan adayların ihtiyaçlarının tek bir adreste toplandığı “Google Üniversite Seçimim’’ platformuna, universitesecimim.withgoogle.com/ adresinden ulaşılabiliyor.

Google Üniversite Seçimim neler sunuyor?

Google’ın Türkiye’deki üniversite sınavlarına hazırlananlar için özel olarak geliştirdiği rehber portal ile adaylar Türkiye ve KKTC’de bulunan 127’si devlet, 83’ü vakıf olmak üzere toplam 210 üniversitenin ve 10 binden fazla bölümün ayrıntılı profillerine ulaşabiliyor. 

google-universite-secimim-baglan

Rehberde yer alan 40’tan fazla üniversitede ise Google Street View ile 360 derecelik panoramik bakış açısıyla sanal tur yapılabiliyor. Google Üniversite Seçimim, öğrencilere üniversite ve bölümleri keşfetmenin yanı sıra “Bağlan” ve “İlham Al” bölümleri üzerinden, akademisyenler ve farklı alanlardaki uzmanların öneri ve deneyimlerinden faydalanma fırsatı da sunuyor.

google-universite-secimim-ilham-al“Bağlan” bölümünde her ay alanında uzman kişilerle sınav sürecine yönelik olarak gerçekleştirilecek Google Hangouts “on air – canlı sohbetleri” ile bilgi alıp sorularını paylaşabilecek olan adaylar, “İlham Al” bölümünde de en çok tercih edilen 20 meslek için o mesleğin uzmanları ile çekilen YouTube videolarını izleyebiliyor.

250 öğretmen Google sertifikası alacak

meb-nabi-avci-google-cardboard

Bakan Nabi Avcı, Google Cardboard’u denedi

İlk aşamada 5 okulda pilot çalışma olarak başlatılan “Google for Education” ile okullarda etkili teknoloji kullanımı, öğretmen eğitimi programının geliştirilmesi ve bu kapsamda bir portal hazırlanması, inovatif ve dijital içerik oluşturmayı destekleyecek etkinlikler düzenlenmesi ve 250 öğretmenin Google sertifikalı eğitimcisi olacak şekilde eğitilerek, eğitim teknolojilerine adaptasyonlarının sağlanması amaçlanıyor.

Projelerin imzası için düzenlenen törende Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez ile birlikte Google’ın kartondan yapılan sanal gerçeklik gözlüğü Google Cardboard‘u da denedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın