Google yalan haberleri etiket ile doğrulayacak

Google yalan haberleri engellemek için geliştirilen doğrulama özelliğini Türkiye dahil dünya genelinde kullanıma sundu. Google’ın  arama ve haber sonuçlarına bilgi doğrulama özelliği eklendi. “Fact Check” adı verilen özellik, Google’ın arama sonuçlarından çıkan ancak doğruluğundan emin olunmayan bilgiler için farklı alternatifler sunuyor.

Google bu özellikle sunduğu arama sonuçlarını “Doğrulama Etiketi” (Fact Check Tag) ile kullanıcılara sunacak. Bu etiket olan içeriklerde, dünya genelinde 115 farklı organizasyonun araçları ile sunduğu sonuçlar yer alacak.

Doğrulama etiketleri, Google’da yapılan aramalarla ilgili bu 115 kaynaktan gelen bir bilgi doğrulama sonucu varsa, bunların arama sonuçlarının hemen altında gösterilmesini sağlayacak. Aynı haber ya da bilgiyle ilgili farklı sonuçlar varsa Google bunları görseliyle birlikte sırayla gösterecek.

Türkiye’de Doğruluk Payı’nı kullanacak

Türkiye’den ise bu organizasyonlar arasında Doğruluk Payı yer alıyor. Ortak Gelecek İçin Diyalog Derneği’nin sosyal girişimi olan Doğruluk Payı, bu doğrultuda Google’daki arama sonuçları ve haberlerin doğru olup olmadığını analiz edecek.

Tabi bu özellik şu anda kullanıcıların Google’daki tüm arama ve haber sonuçlarında çıkmıyor. Çünkü, Google’ın resmi blogundan yapılan duyuruya göre içerik sağlayıcı yayıncıların haber sonuçlarında “Doğrulama Etiketi”nin çıkması için, yayıncıların haber doğrulama araçlarıyla birlikte çalışıyor olması gerekiyor.

Google’ın dünya genelinde kullanacağı haber doğrulama organizasyonlarını buradaki interaktif haritadan inceleyebilirsiniz. 2015 yılındaki haziran genel seçimleri öncesinde tanıştığımız Doğruluk Payı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ise “Hangi parti ne kadar doğru söylüyor? Dogrulukpayi.com cevaplıyor haberimizden ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın