Google yediklerimizin kalorisini hesaplayacak

Google, yeni geliştirdiği projeyle kullanıcıların sosyal ağlarda paylaştığı yemek fotoğraflarındaki yiyeceklerin kalorilerini hesaplayacak. Google’ın paylaştığı bilgilere göre şirket, şu anda Im2Calories adında bir proje üzerinde çalışıyor.

Google, bu proje için özel bir yapay zeka geliştirecek. Bu yapay zekanın çalışacağı Im2Calories adındaki platforma kullanıcılar sosyal ağlarını bağlayacak. Instagram, Facebook ve Twitter, bu sosyal ağlar arasında. Kullanıcıların çektiği ve bu sosyal ağlarda paylaştığı yemek fotoğraflar, otomatik olarak taranacak. Tarandıktan sonra ise Im2Calories’in veri tabanına bu yiyeceklerin kalorisi işlenecek. Eğer bir diyet yapıyorsanız, Google sizi uyaracak veya gün sonunda ne kadar kalori aldığınızı söyleyecek.

Görüntü işleme teknolojisi

İşin aslına bakılacak olunursa, benzer projeler bir çok girişim tarafından denenmişti. Ne yazık ki bu projelerin çok da başarılı olduğun söylemek güç. Bunun sebebi ise görüntü işleme teknolojilerinin henüz çok gelişmiş olmaması. Ancak Google, hem satın aldığı şirketler hem de kendi geliştirdiği teknolojiler sayesinde görüntü işleme konusunda oldukça yol katetmiş durumda. Bu yüzden Im2Calories projesinin oldukça başarılı olabileceğini düşünüyoruz.

Projenin başında olan Google bilimcilerinden Kevin Murphy de Im2Calories’in şu anda test aşamasında olduğunu ve oldukça başarılı çalıştığını ifade ediyor. Im2Calories’i şimdiden merakla bekliyoruz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın