Google’ın Apple’a meydan okuduğu 4 yeni ürün

Google ile Apple arasında rekabet savaşı iyice kızışıyor. Apple’ın geçen ay tüketicilerin beğenisine sunduğu iPhone 6 ve iPhone 6 Plus cihazlardan sonra Google’da son kozunu oynadı. Google, tablet, akıllı telefon, işletim sistemi ve ilk Android TV cihazını tanıttı. Gelecek aylarda rekabetin dozunu arttıracak bu cihazları merak ediyorsanız siz aşağıya alalım…

1- Android 5.0 Lollipop

Android-Lollipop

Haziran ayında ilk sahneye çıkan Android 5.0 L, artık son kullanıcılarla buluşmaya hazır. ‘Material Design’ adındaki yeni tasarım anlayışıyla akıllı cihazlara girecek olan Android 5.0 Lollipop’un en büyük özelliği Android işletim sistemine sahip akıllı telefon, tablet, akıllı saat ve hatta televizyonlarla uyumlu çalışması. Google, yeni işletim sistemiyle şarj ömrü konusuna da çözüm bulmuş durumda. Yapılan açıklamaya göre Android Lollipop akıllı telefonların şarjını 90 dakika kadar uzatabilecek.

Yeni işletim sisteminde dikkat çeken noktalardan bir diğeri ise güvenlik oldu. Kendine özel bir şifreleme sistemine sahip olan Android 5.0 Lolipop, cihazların çalınması durumunda cihaz sahibi tarafında tamamen silinip kapatılabiliyor. Yeni işletim sistemi öncelikli olarak Nexus 9 tablet, Nexus 5, Nexus 6 gibi yeni cihazların yanı sıra Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7 Nexus 10, Moto X, Moto G, Moto E, Droid Ultra, Droid Maxx ve Droid Mini cihazlara yüklenebilecek.

2- Nexus 6

google-nexus-6

Akıllı telefon pazarında Nexus modelleriyle yer alan Google’ın yeni akıllı telefon modeli Nexus 6 oldu. iPhone 6 Plus’ın birebir rakibi olan cihaz 6 inçlik dev ekranıyla dikkat çekiyor. Quad HD 1440×2560 çözünürlüğe sahip olacak bu ekranın yanı sıra cihazda Qualcomm Snapdragon 805 dört çekirdekli 2.7 GHz’lik işlemci ve 3 GB’lık ram yer alıyor. 13 megapiksel arka kamera ve 3220 mAh batarya akıllı telefonun diğer özellikleri arasında. Nexus 6, 29 Ekim’den itibaren ön siparişe açılacak.

3- Nexus 9

google-nexus-9

Google’ın yeni cihazlarından bir diğeri ise Nexus 9 adındaki yeni tablet modeli oldu. HTC tarafından üretilen Nexus 9, 8.9 inçlik ekrana sahip. Dört çekirdekli 2.3 GHz’lik işlemciyle çalışan yeni tablet bilgisayarda, 2 GB ram, 8 megapiksel kamera, ve 6700 mAh kapasitede batarya bulunuyor. 399 dolardan başlayacak yeni tablet için 17 Ekim’den itibaren ön sipariş verilebilecek.

4- Nexus Player

google-nexus-player

Google’ın sürpriz yaptığı cihaz ise Nexus Player adındaki set top box oldu. Google’ın ilk Android işletim sistemli ilk TV cihazı olan Nexus Player, Apple TV’nin en büyük rakibi durumda. Asus ile işbirliği yapılarak üretilen yeni akıllı cihaz, yanında gelen joystick ile oyun konsonlu olarak da kullanılabilecek. 99 dolarlık satış fiyatına sahip olacak cihaz, 17 Ekim’de ön satışa sunulacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın