Google’ın Avrupa’daki veri merkezine ‘yıldırım’ düştü!

İnternet devi Google’ın Avrupa’daki sunucularının yer aldığı Belçika’daki merkezine yıldırım çarptı. Google’ın Belçika‘nın başkenti Brüksel‘in güneybatısındaki St. Ghislain kasabasında bulunan veri merkezine arka arkaya 4 yıldırım düştü.

Brüksel’deki olumsuz hava koşulları nedeniyle merkeze düşen yıldırımın yol açtığı elektrik kesintisi, Google’un sunucularındaki bazı verilerin silinmesine sebep oldu. Şirketten yapılan resmi açıklamaya göre Google’ın bulut platformunun (Google Cloud Platform) bir parçası olan Belçika’daki merkeze düşen yıldırım nedeniyle Google’ın yüzde 0.000001 oranında verisi kayboldu.

google-veri-merkezi

Düşen yıldırım nedeniyle hangi verilerin silindiği veya bu bilgilerin hangi müşteriye ait olduğu henüz tespit edilemedi. Şirketin açıkladığı kaybolan veri oranı her ne kadar oldukça düşük görünse de, Google’ın internet dünyasında yönetiği verinin büyüklüğü dikkate alındığında, hiç de küçümsenecek bir rakam değil.

Konuyla ilgili açıklama yapan Google, “Her ne kadar otomatik yardımcı sistemler kullanılıp, merkezde bulunan güç yedekleme sistemleri devreye girse de, elektrik kesintisine daha duyarlı olan son yazılan bazı veriler düşen yıldırımlardan etkilendi” denildi.

Paratonerler de sunucuları koruyamıyor

google-belcika-sunucu

120 kişinin çalıştığı merkezde düşen yıldırım nedeniyle, herhangi bir yaralanma olayı meydana gelmezken,  Google’a çarpan yıldırımla, milyarlarca internet kullanıcısının bilgilerinin depolanıp, işlendiği veri merkezlerinin ve bulut bilişim sistemlerinin doğa olaylarına karşı güvenliği de tartışmaya açıldı.

Halihazırda, gökdelen ve benzeri büyük yapılarda paratoner başta olmak üzere yıldırım düşmesine karşı alınan teknik önlemler, veri merkezlerinde de bulunuyor. Ancak Google’ın veri merkezinin başına gelen son olay, bu sistemlerin de doğaya karşı yüzde 100 başarılı olmadığını gösterdi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın