Google’ın ilk çalışanları şu anda nerede, ne yapıyor?

Bundan tam 18 yıl önce kurulan Google’ın ilk çalışanları şimdi nerede, ne yapıyor? Teknoloji ve girişimcilik alanlarındaki sorulara cevap verme temelli sosyal bilgi kaynaklarından olan Quora’da açılan başlık, bu soruya yanıt veriyor.

İşte 4 Eylül 1998 tarihinde kurulan Google’ın ilk 21 çalışanı ve şu anda neler yaptıkları…

21- Marissa Mayer

145117001-marissa-mayer2-cropped

Marissa Mayer

Yazılım mühendisi olarak katıldığı Google’da Haziran 1999 – Temmuz 2012 tarihleri arasında çalıştı. Google’da başkan yardımcılığına kadar yükselen Marissa Mayer, Temmuz 2012’dan bu yana Yahoo’nun CEO’su.

20- Kendra DiGirolamo

Reklam Satış Koordinatörü olarak Google’da Haziran 1999 – Mayıs 2001 tarihleri arasında çalıştı. Halka arzdan önce Google’dan ayrılan DiGirolamo, şu anda taze meyve satışı yapan Driscoll’s şirketinde İş Sistemleri Analisti.

19- Larry Schwimmer

Yazılım mühendisi olarak Google’da 1999-2005 yılları arasında çalıştı. Google Earth’ün öncüsü Google Moon’u geliştiren ekibin başında yer alan Schwimmer, şu anda bağımsız olarak yaşam koçluğu ve danışmanlık yapıyor.

18- Jim Reese

1999-2005 yılları arasında çalıştığı Google’da operasyon mühendisliği şefliğine kadar yükseldi. Şu anda Harvard Medical School’da yönetim kurulu danışmanlığı ve Spark Program’da kurul üyesi.

17- Gerald Aigner

susan-wojcicki

Susan Wojcicki

1999 – 2006 yılları arasında çalıştığı Google’da, şirketin tedarik zincirini yönetti. 2004 yılında Google’ın Zürih’teki ofisini kuran Aigner, şu anda Londra’da yaşıyor ve “Bağımsız İnternet Profesyoneli” olarak danışmanlık veriyor.

16- Susan Wojcicki

Şirketin 16. çalışanı olarak Google’a Nisan 1999’da adım attı. Halen Google’da çalışan Wojcicki, 2014 yılının başından bu yana YouTube’un CEO’luğu görevinde. Susan Wojcicki’nin kız kardeşi Anne Wojcicki’nin Google’ın kurucularından Sergey Brin’in eski eşi olduğunu da belirtelim.

15- Joan Braddi

1999 yılında Google’a katılan Braddi, halen şirkette görev yapan isimlerden. Google’da Arama Servislerinden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunmuş olan Braddi, şu anda Google’ın Ürün Ortaklıklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı.

14- Chris Skarakis

Mayıs 1999 – Mayıs 2005 tarihleri arasında Google’da çalışan Skarakis, şirkette İş Geliştirme Direktörlüğü görevine kadar yükseldi. Şu anda Blip.fm’in kuruculuğu görevini yürüten Skarakis, Kanye West Foundation, Friends of Palo Alto Junior Museum, Project Noise gibi pek çok organizasyonun yönetim kurulunda da bulunuyor.

13- Rachael Chambers

Netscape’ten ayrılıp Google’a geçen Chambers, Mayıs 1999 – Ekim 2000 tarihleri arasında Google’da Yönetici Asistanı ve Satış Koordinatörü olarak görev yaptı. Chambers şu anda Cisco’nun Strateji ve Planlama Müdürü.

12- Steve Schimmel

Omid Kordestani

Omid Kordestani

1999-2004 yılları arasında Google’da çalışan Schimmel, şirketin 13. çalışanıydı. Google’ın İş Geliştirme biriminde görev yapan Schimmel, şu anda kendisini “melek yatırımcı” ve “geçici olarak emekli girişimci” olarak nitelendiriyor.

11- Omid Kordestani

Ocak 1999 – Ağustos 2015 tarihleri arasında Google’da çalıştı. Google’ın iş geliştirme faaliyetlerinden sorumlu üst düzey yöneticisi ve kıdemli danışmanlık görevlerine kadar yükselen Omid Kordestani, Ekim 2015’te Twitter’ın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

10- Salar Kamangar

Georges Harik

Georges Harik

1999 yılında Google’a katılan Kamangar, hala şirkette görev alan isimlerden. Susan Wojcicki’den önceki YouTube CEO’su olan Kamangar, halen Google’da YouTube ürünlerinden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı.

9- Georges Harik

1999 yılında yazılım mühendisi olarak Google’a adım atan Harik, şirketin 3 kişiden oluşan mühendis işe alım komitesinde yer alan bir isimdi. 2005 yılında Google’dan ayrılan Harik, Gmail, AdSense ve AdWords gibi ürünlerin stratejisinden sorumluydu. Melek yatırımcı olarak profesyonel hayatına devam eden Harik şu anda imo.im ve hslabs’ın kurucusu ve Google Ventures’ın bağımsız danışmanlarından.

8- Urs Hölzle

1999 yılında Google’a katılan Hölzle, halen şirkette görev yapan isimlerden bir diğer. UC Santa Barbaba Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Profesörlüğü de yapan Hölzle, şu anda Google’da Teknik Altyapıdan Sorumlu Kıdemli Başkan yardımcısı.

7- Amit Patel

google-kotu-olma1999 yılında şirkete katılan Patel, Google’ın gayri resmi sloganı olan “Kötü Olma” (Don’t Be Evil) sözünü ilk kullanan isim. Patel, şu anda ortak çalışma alanı konsepti Sunfire Offices’in yöneticilerinden biri olarak görev yapıyor.

6- Harry Cheung

Ocak 1999’da mühendis olarak işe başladığı Google’da Aralık 2004 tarihine kadar çalıştı. Google’ın web’i indeskleme süreçlerinde “tarama” mühendisliği yapan Cheung’un lakabı, “Örümcek Adam” idi. Profesyonel olaral Ferrai yarışlarına da katılan Cheung, şu anda aralarında Caviar, Qwiki, Badgeville ve PrePay gibi start-upların bulunduğu girişimlere melek yatırımcılık yapıyor.

5- Ray Sidney

Ocak 1999 – Mart 2003 tarihleri arasında Google’da yazılım mühendisliği yaptı. Şirketin halka arzından önce Google’dan ayrıldı. Amatör olarak triatlon ve pilotluk yapan Sidney, şu anda sürdürülebilir gayrimenkul projeleri geliştiren Big George Ventures şirketinin kurucusu.

4- Heather Cairns

Sergey Brin

Sergey Brin

1998 – 2005 yılları arasında Google’ın İnsan Kaynakları Yönetici idi. Google’ın ilk 200 çalışanını işe alan isim olan Cairns, Google’dan emekli olmasının ardından kendini, kadın girişimcileri destekleyen melek yatırımcı kimliğine adadı.

3- Craig Silverstein

1998 – 2012 yılları arasında Google’da çalıştı. Google’ın kurucusuları Larry Page ve Sergey Brin’in şirkette işe aldıkları ilk isim oldu. Ama motorunun inşası başta olmak üzere şirkette birçok projede teknoloji direktörlüğü yaptı. 2012 yılında Google’dan ayrılan Silverstein, şu anda online eğitim platformu Khan Academy’nin altyapısından sorumlu.

2- Sergey Brin

Larry Page

Larry Page

1998 yılında Google’ı kuran iki isimden biri. Ağustos 2015’te yeniden yapılanmaya giderek tüm faaliyetlerini Alphabet çatısında toplayan şirkette Sergey Brin, şu anda Alphabet’in başkanı.

1- Larry Page

1996 yılında Stanford Üniversitesi‘nde Sergey Brin ile birlikte temellerini atan ve 1998 yılında Google’ı kuran diğer isim olan Larry Page, şu anda Google’ın çatısı Alphabet’in CEO’su.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın