6 kamerası ile 360 derece video çeken GoPro 3 bin dolara satışa çıkıyor

Dünyanın en iyi aksiyon kameralarını üreten GoPro’nun CEO’su Nick Woodman, iki yeni GoPro modelini müjdeledi. Re/code Konferansı’nda konuşan Woodman, 360 derece video çekebilen 6 kameralı yeni sistem ve GoPro markalı 4 pervaneli robot helikopter modelini pazara sunacaklarını açıkladı.

360-gopro

6 kameralı GoPro sisteminin Türkiye satış fiyatının 8000 TL’nin üzerinde olması bekleniyor.

Çıkartılarak, ayrı ayrı da kullanılabilen 6 kameralı GoPro, bu yılın ikinci yarısında 3000 doların üzerinde bir fiyat etiketiyle tüketicilere sunulacak. Cihazın Türkiye satış fiyatı ise vergiler hariç 8000 TL‘yi geçecek gibi. Bu fiyatla yeni GoPro, en pahalı aksiyon kamerası da olacak. Halihazırda GoPro modellerinin Türkiye’deki fiyatlarının 500 TL ile 2000 TL arasında değiştiğini de belirtelim.

GoPro’nun geçen yıl satın aldığı sanal gerçeklik yazılımı Kolor’un teknolojisini kullanacak olan bu yeni sistemle kullanıcılar çektikleri fotoğraf ve videoları bir araya getirip panaromik görüntüler elde edebilecek. Kolor yazılımı ile çalışan yeni GoPro ile 360 derecelik çekim yapılarak üretilen içeriğe yeni bir anlam katılabilecek. Çekilen bu 360 derecelik videolar, sanal gerçeklik cihazlarıyla da paylaşılıp, kullanılabilecek.

GoPro helikopter 2016’da çıkacak

Woodman’in müjdesini verdiği bir diğer cihaz ise GoPro’nun kendi adını taşıyan robot helikopteri (quadcopter) oldu. GoPro, bu Quadcopter cihazıyla uzun süredir beklenen insansız hava aracı Drone işine de el atmış olacak. 2016 yılının ilk yarısında satışa sunalacak olan GoPro Quadcopter’in fiyatının ne olacağı ise henüz paylaşılmadı. Ancak GoPro’un 4 pervaneli ‘Drone’unun, DJI ve Parrot gibi rakiplerinin fiyat seviyesinde olacağı belirtiliyor.

2002 yılında Nick Woodman tarafından  kurulan GoPro,  geçen yıl ABD’de halka arz edilmesinin ardından Nasdaq Endeksi’nde de işlem görmeye de başlamıştı. Piyasa değeri 7.3 milyar dolar olan GoPro, 2014 yılını, 1.4 milyar dolarlık gelir ve 128 milyon dolarlık net kâr rakamı ile kapatmayı başardı.

Dünyaya bakış açımızı değiştirecek olan 6 kameralı GoPro cihazlarıyla çekilen 360 derece panoramik videoların nasıl olacağını merak ediyorsanız, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın