Acil durumda konum paylaşan ‘Gözaltındayım’ uygulaması çıktı

Akıllı telefonlar aracılığıyla konum paylaşma sadece eğlence amacıyla kullanılmıyor.  Acil durumlarda konum bilginizi paylaşmak kritik öneme sahip olabiliyor. Bu amaçla, zor bir durumda kaldığınızda, bulunduğunuz konumu yakınlarınızla tek tuşla bildirebilmeniz için geliştirilen “Gözaltındayım” uygulaması da Android cihazlar için Google Play’de yerini aldı.

Yazılım firması Atölye15 tarafından geliştirilen uygulama ile gözaltına alınan kullanıcılar, önceden belirlediği 3 kişiye SMS yoluyla gözaltında olduğu haberini verip, konum bilgisini paylaşabiliyor. Ücretsiz olarak sunulan “Gözaltındayım”ı akıllı telefonunuza indirdikten sonra 3 yakınınızın adını ve cep telefonu numarasını uygulamaya giriyorsunuz.

Gözaltı gibi herhangi bir zor durumla karşılaştığınızda, uygulama bulunan “Gözaltı” butonuna bastıktan sonra, belirlediğiniz kişilerle konum bilginiz hemen paylaşılıyor. İnternet bağlantınız olmasa da SMS yoluyla konum paylaşan uygulama, sadece gözaltına alınlar tarafından değil, acil yardım ihtiyacı olan kullanıcılar tarafından da kullanılabiliyor.

HES ve Nükleer Enerji eylemlerinden doğdu

gozaltindayim-uygulama

“Gözaltındayım” uygulaması fikrinin toplumsal yaptırımlardan doğduğuna dikkat çeken şirket yetkilileri, HES ve Nükleer Enerji protestoları için düzenlenen eylemlerde gözaltına alınan gençlerden gelen talep doğrultusunda, uygulamayı geliştirmeye karar verdiklerini söylüyor.

2009 yılında İzmir’de kurulan Atölye15, web ve mobil uygulama alanında tasarım ve yazılım hizmeti sunuyor. Müşterileri arasında Modanisa, Düğün.com, Fenersahada, Türk Ekonomi Bankası, TEDx, Etohum, Vargonen, Eleman.net, 3bFab, Etventure, Novastor, Botego gibi şirketler bulunan Atölye15, bu ayın başında aynı zamanda Markafoni’nin Kurucu Ortağı olan melek yatırımcı Sina Afra’dan 450 bin TL’lik yatırım almıştı.

Yakında iOS sürümü de çıkacak olan “Gözaltındayım” uygulamasını Android işletim sistemli cihazlar için buradan indirebilirsiniz. Umarız, kullanmak zorunda kalmazsınız…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın