Kullanıcıyla gelirini paylaşan GriffTube haber uygulaması yayınlandı

Sosyal medya platformları ve canlı yayın uygulamaları ile birlikte yeni bir boyut kazanan vatandaş gazeteciliğinde GriffTube girişimi hayata geçirildi. Türkiye’de habercilik ve gazetecilik alanında deneyim sahibi girişimciler tarafından kurulan GriffTube haber uygulaması, akıllı telefon kullanıcılarına çektikleri fotoğraf ve videolar üzerinden gelir elde etme fırsatı sunuyor.

Dijital haber ajansı GriffTube, sıradan kullanıcılarının çekip, uygulama üzerinden gönderdikleri fotoğraf ve videoları, Türkiye’deki haber mecralarıyla paylaşıyor.  

Girişim, sözkonusu içeriğin satın alınması durumunda, elde edilen geliri kullanıcılarla paylaşıyor. GriffTube haber uygulamasında süreç şöyle işliyor:

  • Kullanıcı, telefonuna GriffTube uygulamasını yüklüyor. Karşılaştıkları bir olayı GriffTube kullanarak ve telefonunu yan tutarak çekiyor.
  • Çekilen fotoğraf veya videonun konu başlığı girilip, GriffTube’e gönderiliyor. Bu süreçte gönderilen içeriğin, kullanıcı tarafından Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal platformlarda paylaşılmaması gerekiyor.

  • Gönderilen görsel malzeme GriffTube editörleri ve hukuk birimi tarafından incelenip, haber niteliği taşıyıp taşımadığı belirleniyor.
  • “Haber niteliği taşır” onayı verilirse, üye mecralara haberi/içeriği kullanabilmeleri için servis ediliyor ve bu içeriği gönderen kullanıcıya bilgilendirme mesajı gönderiliyor.
  • Eğer bu görüntü TV kanalında yayınlanırsa, kullanıcın geliri, GriffTube’e üye olurken verilen hesap numarasına transfer ediliyor. Gelir, içeriğin özgünlüğüne ve yayınlanan mecraya göre değişiyor.
  • TV başta olmak üzere haber mecralarında kendine yer bulan kullanıcıların çektiği görüntüler, GriffTube’ün internet sayfasında da yayınlanıyor.

GriffTube nasıl kullanılır?

GriffTube uygulamasını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

iOS

Android


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın