Güvenlik uygulaması AssetSource Türkiye’ye yöneldi!

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısının ardından artan güvenlik kaygıları mobil uygulama dünyasını da harekete geçirdi. Akıllı telefon kullanıcılarının bulundukları bölgedeki güvenlik sorunlarıyla ilgili bilgilendiren konum bazlı güvenlik uygulaması AssetSource, resmi Twitter hesabından yaptığı “Türkiye’ye mi seyahat ediyorsunuz? Bu uygulama sizi güvende tutacak” paylaşımıyla Türkiye’deki kullanıcılara yöneldi.

Cezayir, Bahreyn, Mısır, İran, Irak, israil, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Libya, Umman, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde anlık güvenlik bildirimleri sunan AssetSource, artan terör olayları nedeniyle Türkiye’yi de hizmet verdiği ülkeler arasına ekledi.

facebook-guvende-misinizBilindiği üzere Facebook, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki patlama sonrası “Güvenlik Durumu Kontrolü”nü devreye almıştı.

Sosyal ağ kullanıcılarına “Güvende misiniz?” sorusunu yönelten Facebook’un bu özelliği, işlevselliğinin yanısıra “Güvende değilim… Çünkü…” diyen onbinlerce kullanıcının tepkisi ile de karşılaşmıştı.

AssetSource da, Facebook’un olay sonrası kullanıcıları bilgilendirmek için açtığı bu servisin önlem alma konusundaki eksikliğinden yola çıkılarak, geliştirilmiş.

Güvenlik uygulaması nasıl çalışıyor?

Ortadoğu merkezli risk danışmanlığı şirketi  Levantine Group tarafından sunulan AssetSource, dünyadaki güvenlik açısından riskli bölgeler için güvenlik uzmanları, gazeteciler (BBC, AP, Washington Post, SkyNews…), diplomatlar (dünya genelinde 30’dan fazla Dışişleri Bakanlığı ve elçilik), bölgedeki çalışanlar (bölgedeki önde gelen banka, savunma, özel sektör, telekomünikasyon… çalışanları), sivil toplum örgütleri (Birleşmiş Milletler dahil, 30’dan fazla örgüt, dernek ve yardım kuruluşu) ve resmi makamlardan yapılan uyarıları gerçek zamanlı olarak interaktif haritalar üzerinden kullanıcılara sunuyor.

assetsource-uygulamasi

Kullanıcının bulunduğu veya seçtiği bölgedeki tehdit içeren konumları “kırmızı uyarı ikonu” ile gösteren uygulama, anlık bildirimlerle saldırı/tehdit uyarısı yapıyor. Uluslararası ve yerel kaynaklardan edinilen bilgilerle konum bazlı tehdit alarmları sunan uygulama ile seçilen bölgedeki güvenlik olayları ile ilgili haberlere de ulaşılabiliyor.

Google’ın Haritalar servisinin altyapısını kullanan AssetSource, iOS ve Android cihazlar için ücretsiz indirilebiliyor. Kullanıcılara ilk 14 gün ücretsiz deneme sürümü sunulan uygulamanın aylık abonelik bedeli 44.99 dolar, yıllık abonelik bedeli ise 449.99 dolar.

Uygulamayı indirmek için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

iOS 
Android 

 

Mart’ta ‘Güvendeyim’ uygulaması çıkmıştı

konum-izleme-aktif2016 yılının Mart ayında, Türkiye’deki kullanıcıların gündelik hayatlarında karşılaşabilecekleri güvenlik risklerini çözüm sunabilmek amacıyla tasarlanan “Securitas Güvendeyim” uygulaması da kullanıma sunulmuştu.

Ağırlıklı olarak kurumlara yönelik güvenlik çözümleri sunan Securitas’ın özellikle büyükşehirlerdeki kişisel güvenlik için geliştirdiği “Securitas Güvendeyim” uygulaması, iOSAndroid ve Windows Phone için uygulama mağazalarındaki yerini almıştı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın