Yıllık 2695 TL’ye çıkan haberleşme faturamızın üçte biri ‘Vergi’ye gitti

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türkiye’de 2015 yılında sabit telefon ile interneti bulunan ve her bireyi cep telefonu sahibi olan 4 kişilik bir ailenin ortalama haberleşme giderinin aylık yaklaşık 224.6 TL olduğunu açıkladı. Yapılan çalışma neticesinde Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin haberleşme giderinin geçen seneye göre yüzde 4’lük bir artışla yıllık 2695 TL’ye ulaştığı belirtildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER’in yaptığı genel sektör değerlendirmesi sonucunda elde edilen verilere göre 2014 yılında Türkiye’de ortalama bir ailenin (4 kişiden oluşan ve tüm fertleri cep telefonu kullanan) haberleşme gideri aylık 213 TL, yıllık ise ortalama 2556 TL seviyesindeydi.

2015 3. Çeyrek BTK Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’na göre sabit telefona aylık ortalama 23.5 TL ödeniyor. Aynı raporda, 3 GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise 24.8 TL’ye ulaştığı belirtiliyor. Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama 41.7 TL ödeniyor.

Ortalama bir aile yılda 720 TL vergi ödüyor

aile-haberlesme

Bu giderlerin hepsine yüzde 18 KDV’nin yanı sıra, mobil telefon için yüzde 25, sabit telefon için yüzde 15 ve internet bağlantısı için yüzde 5 Özel İletişim Vergisi (ÖİV) de ekleniyor.

Devlete ödenen toplam 60 TL vergi eklendiğinde, tüm bireyleri cep telefonu sahibi olan dört kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri ayda ortalama 224.6 TL’ye, yılda ise yaklaşık 2695 TL’ye ulaşıyor. Ortalama bir ailenin haberleşme hizmetleri için devlete ödediği toplam vergi yıllık 720 TL‘yi buluyor. Ailelerin haberleşmek için ödediği toplam faturanın yüzde 36.5’i devlete vergi olarak gidiyor.

13 milyon evde hala internet yok!

telkoder-yusuf-ata-ariak

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak

Haberleşme hizmetlerinin günlük hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri haline geldiğine dikkat çeken TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu kadar önemli bir ihtiyaç haline gelen haberleşme hizmetleri, yüksek vergi politikaları da eklenince aile bütçelerinde hatırı sayılır bir yer kaplıyor. Haberleşme ve internetin artık elektrik ve su gibi; lüks olmayan günlük bir hizmet olduğunun kabul edilerek üzerindeki vergi yükünün azaltılması gerekiyor.  Ayrıca, halen sabit hızlı internete bağlanamamış 13 milyon ev ve işyerine internet götürmenin çok önemli bir hedef olduğunu unutmamak gerek” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın