Haftasonu ne yaparsanız yapın ama önce ‘cep’inize bir göz atın

Hafta sonu ne yapsam diye düşünenlere, sadece bir dokunuşla hafta sonu etkinliklerini listeleyebilecekleri en popüler 9 uygulamayı inceledik. İşte akıllı cep telefonunuza, yeme-içmeden, sinema ve tiyatro biletine, spor karşılaşmalarından sanat turlarına “Enler”i getiren sosyal uygulamalar…

1 – Bulunduğunuz mekanın ‘Guru’su olun

mekanist

2008 yılında kurulan Mekanist, kullanıcılarına şehirlerini daha kolay ve eğlenceli bir şekilde keşfetme imkanı sunuyor. Şu an yaklaşık 1.3 milyon kayıtlı üyesi ve 1.2 milyondan fazla mobil kullanıcısı olan Mekanist’te 200 binin üzerinde kayıtlı mekân ve bu mekanlar hakkında 700 binin üzerinde üye yorumu var. Size “Gezgin” ve “Guru” olma imkanı da sunan uygulama iOS, Android ve Windows Phone için ücretsiz indirilebiliyor.

 

2 – Gitmeden rezervasyonunuzu yapın

mekan

Mekan.com uygulamasıyla çevrenizdeki mekanlar hakkında bilgi alabilir, bu mekanlara checkin yapabilir, resim yükleyebilir, yorum yazabilir, puan verebilir ve takip edebilirsiniz. Bu aktivitelerinizi Facebook, Twitter ve Foursquare’de paylaşma imkanı da sunan Mekan.com’da belirli mekanlar için mobil rezervasyon da yapılabiliyor. Android için geliştirilen uygulama ile ayrıca Beacon teknolojisi sayesinde mekanların düzenlemiş olduğu sadakat kampanyalarından da faydalanabilirsiniz.

 

3 – Ben ‘Buradayım’ siz neredesiniz?

fesmekan

Mynet’in şehir rehberi Feşmekan, kullanıcıların “Size en yakın cafeler ya da restoranlar nerede? Bugün gidebileceğiniz hangi etkinlikler var?” gibi sorulara cevap veriyor. Kategorilerine göre mekanlara ya da etkinliklere gözatabileceğiniz uygulamada, puana, yakınlığa veya aradığınız kelimeye göre arama yapabiliyorsunuz. Hangi mekanda olduğunuzu “Buradayım” diyerek arkadaşlarınızla Twitter ve Facebook üzerinden paylaşabildiğiniz Feşmakan, iOS ve Android için ücretsiz indirilebiliyor.

 

4 – Arkadaşlarınızı tek ‘tık’la davet edin

swarm

Konum bazlı sosyal paylaşım ağı Foursquare’in arkadaşlarınızla bağlantı kurmak ve bir araya gelmek için tasarlayıp, bu yılın ortasında yayınladığı Swarm ile arkadaşlarınızın etkinliklerine dahil olabiliyorsunuz. Uygulamada bulunan “civar paylaşımı” özelliğini açtığınızda, arkadaşlarınızın size yakın olup olmadığını görebiliyorsunuz. Uygulama ile etkinlik oluşturup, yakın çevrenizdeki arkadaşlarınıza davet gönderebiliyorsunuz. Swarm, iOS, Android ve Windows Phone için ücretsiz indirilebilir.

 

5 – Sanatı ‘sanat’ için yapın

artwalk

İstanbul’un sanat galerilerini biraraya getiren, konum bazlı çalışan bir mobil uygulama olan Art.Walk ile arka sokaklara gizlenmiş sanat mekanlarını ve güncel sergileri listeliyor. Sergilerin başlangıç ve bitiş tarihi, mekanı, iletişim numarası bilgilerini size sunan uygulamadaki içerikleri sosyal medyada da paylaşabiliyorsunuz. Sanat ajandanızı oluşturabildiğiniz Art.Walk şimdilik sadece iOS kullanıcılarına açık.

 

6 – İndirimli biletleri kaçırmayın

biletix

Konser, spor, sanat, müze ve eğitim etkinliklerine yönelik biletlerinizi tek platformdan satın alabildiğiniz Biletix’teki ‘Yakınımda’ özelliği ile 15 km mesafedeki “şu anda” olan etkinlikleri öğrenebiliyorsunuz. Seçtiğin bölgenin en çok satan “Hot Tickets” etkinliklerini keşfedebildiğiniz uygulamada etkinliklerin tanıtım videoları da bulunuyor. Türkiye’nin en popüler mekanlarını 360 derece panoramik fotoğraflarla dolaşabildiğiniz uygulamada, özel promosyonlar ve son dakika indirimleri de anlık olarak cebinize geliyor. Biletix, iOS, Android ve Windows Phone için ücretsiz indirilebilir.

 

7 – Sınır koymayın, yurtdışına da açılın

mybilet

Sinema, tiyatro, müzik organizasyonlarına yönelik bilet satın alabileceğiniz MyBilet ile futbol maçları başta olmak üzere yurtdışındaki etkinlikler için de bilet almanız mümkün.Bulunduğunuz noktaya en yakın etkinlik mekanlarını görebildiğiniz uygulama ile katılamayacağınız etkinliklerin biletlerini “Açık Para”ya çevirip, daha sonra yeniden kullanabiliyorsunuz. Filmlerin fragmanlarını da kullanıcıya sunan MyBilet uygulaması, iOS ve Android için ücretsiz indirilebiliyor.

8 – Kolay beğenmiyorsanız, 57 milyon yoruma göz atın

yelp

2004 yılında yerel işletmelerin sosyal rehberi olarak kurulan Yelp,  aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20’den fazla ülkede faaliyette. Dünya çapında aylık 132 milyon ziyaretçiyi ve 57 milyon yorumu ağına çeken uygulama ile etrafınızdaki mekan ve mekan yorumlarını yeme-içme, gece hayatı, alışveriş, güzellik salonları, sağlık ve eğitim hizmetleri gibi onlarca kategoride inceleyebiliyorsunuz. Haftalık bültenlerle size en yeni ve en iyi işletme açılışları & diğer etkinlikler hakkında yerel güncellemeleri sunan Yelp, Facebook ve Twitter’da check-in yapıp, paylaşma; uygulamadan çıkmadan OpenTable üzerinden rezervasyon yapma imkanı da veriyor. Yelp, iOS, Android, Windows Phone ve Amazon Kindle için ücretsiz indirilebiliyor.

 

9 – 15 ülkede ‘En İyi’ler listelerini takip edin

zomato

15 ülkede 42 şehrin yeme-içme mekanlarını sanal ortama taşıyan Zomato, 2014 yılında İstanbul ve Ankara’yı da kapsama alanına alarak Türkiye’ye adım attı. Restoranların menülerini ve çalışanlarıyla birlikte çekilmiş fotoğraflarını da kullanıccılara sunmaya odaklanan uygulama, lokasyon, yorumlar ve kategorilere göre “En İyiler” listelerinin yanısıra mekanların fiyat/performans bilgilerini de veriyor. Gurme’lere (Foodie) odaklanan Zomato, iOS, Android ve Windows Phone’un yanısıra BlackBerry kullanıcıları için de ücretsiz indirilip, kullanılabiliyor.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın