Hakan Uzan lüks telefon markası Vertu’yu satın aldı

Lüks telefon üreticisi Vertu, Hakan Uzan tarafından satın alındı. The Daily Telegraph’ın haberine göre Hakan Uzan Vertu için toplam 50 milyon sterlin (60.8 milyon dolar) ödedi. Gazeteye konuşan Hakan Uzan “Vertu, niş bir pazarda tanınan güçlü bir marka. Vertu’nun potansiyelini gerçekleştirecek yatırımları yapmak ve ekiple birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum” dedi.

50 bin doları bulan  fiyatlarla dünyanın en pahalı cep telefonlarını satan İngiltere merkezli Vertu için Hakan Uzan’ın Kıbrıs’taki şirketi Baferton Ltd. 50 milyon sterlin (227 milyon TL) ödedi.

Vertu’nun CEO’su Gordon Watson ise satışla ilgili olarak, “Her yıl 1.5 milyar akıllı telefonun satıldığı dünyada yüksek kaliteli, ayrıcalıklı ve özel hizmetleri bulunan ürünlere talep var. Baferton ile birlikte Vertu’yu geliştireceğiz” diye konuştu.

Nokia tarafından kurulmuştu

1998 yılında Nokia tarafından kurulan Vertu, 2012 yılında 175 milyon sterline EQT adlı bir yatırım fonuna satılmış; şirket 2015’te ise Hong Kong merkezli Godin Holding tarafından devralınmıştı.

Altın, gümüş ve elmas gibi değerli mücevherler kullanılan Vertu telefonlar, el işçiliğiyle üretiliyor. Lüks akıllı telefonlara odaklanan Vertu’nun 2015 yılından bu yana lüks otomobil markası Bentley ile de partnerlik ilişkisi bulunuyor. Sınırlı sayıda üretilen Vertu for Bentley telefonun fiyatı 16 bin 500 dolar (yaklaşık 62 bin TL).

Ufak bir magazin notu: Lüks aksesuarlara düşkünlüğüyle dikkat çeken Bülent Ersoy, Vertu markalı akıllı telefon kullanan ünlülerin başında geliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın